Karaman'dan yoksul halde gitti, tekrar dönüp bu tesisi kurdu! Şimdi paraya para demiyor

Oldukça dayanıklı bir bitki olan Şakayık çiçeği hem kokusu hem de görselliği ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Editör: Ali Dağlı
09 Haziran 2021 - 17:18
Oldukça dayanıklı bir bitki olan Şakayık çiçeği hem kokusu hem de görselliği ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Saray bitkisi olarak tanınan ve Osmanlı Dönemi’nde süs bitkisi olarak ilk kez Sultan IV. Mehmet Han’ın isteğiyle çeşitli Anadolu şehirlerinden toplattırılan şakayıklar Has Bahçe’ye diktirilmiştir.
Görünümü güzel bir çiçek olduğu için alıcısı çok olan Şakayık çiçeğini bir defa ekimi yapıldıktan ve üç yıl bekledikten sonra aralıksız çiçek almaya devam ediliyor ve tekrar ekim yapılmasına gerek kalmıyor.
Bahar aylarında açan ve tüm yaz gerek görüntüsü gerek kokusuyla etrafa güzellik saçan Şakayık, çok az bakım ihtiyacı olan fakat çok su isteyen zarif bir çiçektir.
Karaman’ın Sudurağı Kasabasında Şakayık seracılığı ile uğraşan Gürsel Çağlar ve bu vesile ile Türkiye’ye gelen arkadaşı Rob Van den Ende ile İmaret Gazetesi olarak özel bir röportaj yaptık.
Karaman'dan yurtdışına yoksul halde gittiğini ve döndüğü zaman da bu işletmeyi kuran Gürsel Çağlar, Şakayık çiçeğini keyif alarak yetiştirdiğini söyledi. 
Çağlar konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Ben buradan yurt dışına çok fakir olarak gittim. Bu çiçeğin ömrü milyon senelerce gidiyor. Bin metrekare insanın evini geçindirir. “Şakayık yetiştirmenin yeri burası mı?” derseniz yeri değil asıl yeri İstanbul’da pazarın olduğu yer. Ama ben kasabama bu çiçeği kazandırmak istedim. “ifadelerine yer verdi.
Şakayık çiçeği yetiştiriciliği hakkında bilgiler veren Çağlar,” Bitki ekimin yapıldığı yıl çiçek vermez. Genellikle 3 yıl sonra Nisan ve Haziran ayları arasında çiçek verir. Yerinin değiştirilmesinden de pek hoşlanmaz. Özellikle büyüme döneminde bitkinin yeri ve toprağı değiştirilmemelidir. Bakımı ise oldukça masrafsız ve kolaydır. Bu bitki aslında Amazon cinsidir. Suyu çok isteyen bir bitkidir. Senede bir kez yetişir. Kışın uyuyan bir çiçektir. Kış yaşanmayan yerlerde yetişmeyen bir bitki türüdür.  Dünyada bu çiçeği çok az yetiştiren var. Ben aslında Karamanlı bir vatandaş olarak bu çiçeğe sahip çıkmak istedim. “diyerek çiçeğin özelliklerinden bahsetti.
Hollanda’da çiçekçilik işiyle uğraşan ve bu vesile ile Türkiye’ye gelen Gürsel Çağlar’ın arkadaşı Rob Van den Ende ise Şakayık çiçeği hakkında şu şekilde bahsetti: “Karaman çok soğuk bir yer ve bu çiçek için uygun bir şehir. Ne kadar soğuk olursa o kadar verim alıyoruz. Burada herkes çiftçilik yapıyor çok imkânlar var. İmkânlara göre adım atılırsa her şey güzel olur. “
Çağlar, son olarak seralarını daha da büyüteceklerini ve gün içinde çok sayıda kişinin ziyaret ettiğini belirtti.
İmaret Gazetesi olarak ziyaretimizden oldukça keyif aldığımızı söyleyebiliriz. Eğer yolunuz bir gün bu küçük kasabaya düşerse pek fazla bilinmeyen Şakayık çiçeğini mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederiz. 

 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum