Karaman'da uygulama başladı, cezası 625 lira

Karaman'da kent genelinde trafik polisleri kış lastiği uygulamasına başladı. Kış lastiklerinin Karaman'da ticari yolcu ve yük taşımacılığı yapılan araçlarda zorunlu olduğu belirtildi.

Reklam
05 Aralık 2019 - 11:34
Reklam

Karaman'da polis kış lastiği uygulamasına ağırlık verdi. Kent genelinde ticari ve yük taşımacılığı yapan araçları denetleyen ekipler kış lastiği bulunmayan araçlara 625 lira idari trafik cezası kesti. 1 saat izin verilen araçlar cezai işlemin ardından gönderildi. Uygulamaların asıl amacının trafikte can ve mal güvenliğinin korunması olduğu belirtildi. 

Karaman İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kent genelinde kış lastiği uygulaması yapmaya  başladı. 1 Aralık itibari ile tüm yurtta kış lastiği uygulamasına geçildiğini belirten yetkiliker uygulama hakkında bilgi verdi.

Kış lastiğinin önemine değinen yetkililer, ülke genelinde 1 Aralık, 1 Nisan tarihleri arasında özellikle ticari, yolcu ve yük taşınan araçlarda kış lastiği zorunlu kılınmıştır. Onun dışında illerde hususi araçlar için bu zorunluluk valilerin yetkisine bırakılmıştır. Hususi araçlar kış lastiksiz kaza yapar ise buda kusur olarak o sürücüye yazılır. Kış lastiğini bir çok vatandaşımız kar lastiği olarak bilmekte ve bu lastiklerin sadece kar yağdığı zaman performans gösterdiğini düşünmektedir. Oysaki kış lastikleri hava sıcaklıklarının 8 derecenin altına düştüğü zaman önemli derecede fren mesafesini diğer lastiklere göre kısaltmaktadır. Soğuk havalarda kış lastikleri daha iyi frenleme yaptığı için bir çok kazanında önüne geçmektedir. Bizler karayolunda can ve mal güvenliğini korumak için uygulamalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Bizlerin sürücülerden isteği trafik kurallarına uymaları, emniyet kemeri takmadan yolculuğa başlamamaları kendi canlarını ve başkalarının canlarını tehlikeye atacak hareketlerden uzak durmalarıdır” dediler.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----