Karaman'da TRSM danışanları gönüllerince eğlendi

Karaman'da TRSM danışanları yapılan etkinliklerle stres atıp tedavi oluyor.

Reklam
Karaman'da TRSM danışanları gönüllerince eğlendi
21 Ocak 2020 - 10:39 - Güncelleme: 23 Ocak 2020 - 10:55
Reklam

Bugüne kadar yaptığı etkinliklerle dikkat çeken Toplum Ruh Sağlığı Merkezi  (TRSM) aralıklı olarak düzenledikleri sosyal etkinliklerine devam ediyor. TRSM'de danışanlar bahar aylarında bahçede meyve sebze yetiştirip, piknik yaparken, kış aylarındada kapalı mekanlardaki etkinliklerde vakit geçiriyor.

Danışanların sosyal hayatın içinde yer almaları için yapılan bowling etkinliğinde bireylerin başarılı atışları etkinliğe renk kattı. Danışanlar TRSM ekibi ile doyasıya eğlenerek stres attı.
Etkinliğie TRSM danışanlarının yanı sıra Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Musa Şahin'de katıldı. Şahin, düzenlenen bu tür etkinliklerin  sosyalleşme açısından önemli olduğunu vurgulayarak danışanlar ve TRSM ekibiyle sohbet etti. 

TRSM de günaydın toplantıları, spor faaliyetleri,grup terapileri, psiko-eğitim grupları,iş-uğraş terapileri,bireysel danışmanlık hizmetleri,aile eğitimleri,aile terapileri ve aileye yönelik her türlü müdahaleler,ev-işyeri ve kurum ziyaretleri,mutfak terapileri,damgalama karşıtı çalışmalar yapılmaktadır.

TRSM faaliyetlerinde ilaçlı tedavinin yanında psiko-sosyal müdahaleler de önem taşımaktadır. Yapılan sosyal faaliyetlerle danışanların toplumda kendilerini ifade edebilme becerisi gelişmekte ve özgüvenleri artmaktadır. Psikotik hastalığı olan bireyler toplumdan, toplum da ruhsal engelli bireylerden uzak durmaktadır. TRSM’ler bu noktada köprü görevi görmekte ve toplumdaki önyargıların yıkılması, ruhsal engelli bireylerin özgüven kazanarak topluma kazandırılması ve yitirdikleri öz becerilerinin yeniden kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum