Karaman'da sayıları 30'u aştı

Karaman’da koruyucu ailelik yaparak sevgiyle çocuk büyüten aile sayısı artıyor.

Reklam
Karaman'da sayıları 30'u aştı
17 Mart 2020 - 12:52
Reklam

Karaman’da koruyucu ailelik yaparak sevgiyle çocuk büyüten aile sayısı artıyor.
İlde mevcut koruyucu aile sayısı 30’u aştı. Koruyucu aile yanında bulunan çocuk sayısı ise 39 oldu.
AİLE EĞİTİMLERİNDE SONA GELİNDİ
     Öte yandan ilde koruyucu aile adayı olan ailelere eğitimler verilmeye devam ediliyor. Yapılan eğitimlerde aileler heyecanla uygulamalar ve gruplar arası yarışlar yapıyor.
 Korunmaya ihtiyacı olan çocuk, koruyucu aile olmak, çocukla iletişim, mahremiyet, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, 0-18 yaş gelişimi, gelişimde davranış sorunları ve çözüm yöntemleri gibi birçok konuda eğitim alan ve bilgilerini tazeleyen koruyucu aileler sertifikalarını alıyor.
KORUYUCU AİLE NEDİR?
Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.
Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler.
Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.
Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır.
Koruyucu Aile Hizmetinde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır.
Koruyucu aile çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur.
Koruyucu aile yanına yerleştirilebilen, korunan, tehlikeli ortamlardan uzak tutulan her çocuk sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci, başarısı olacaktır.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----