Karaman'da salgın durdurulamıyor ! Açıklamalar peş peşe geliyor

Normalleşme sürecinde yasakların da kalkmasıyla beraber Karaman’da covid-19 vakalarında artış yaşanıyor.

Reklam
Karaman'da salgın durdurulamıyor ! Açıklamalar peş peşe geliyor
Editör: Ali Dağlı
06 Haziran 2020 - 17:17
Reklam

Normalleşme sürecinin ardından kaldırılan bazı yasaklardan sonra Karaman’da vaka sayılarının arttığı gözlemlendi. Bayram sonrasında Karaman Devlet Hastanesi’ne başvuran bir çok vatandaşa yapılan koronavirüs testlerinin de pozitif çıkmasının ardından tedavi altına alındı.  Bununla beraber Karaman’da koronavirüs tedavisi gören hasta sayısı 100’ün üzerinde olduğu öğrenildi.
Yurtdışından gelenlerle beraber 16 kişinin hayatını kaybettiği Karaman’da, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açıklanan verilerde 55  kişi sağlığına kavuşarak taburcu edildi.
11 May 2020 tarihinden bu yana Karaman’da vaka ve ölümler ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, vatandaşlar tarafından da merak konusu oldu.
 
1 HAFTADA 4 EV KARANTİNAYA ALINDI
İlk olarak 30.05.2020 tarihinde Siyahser Mahallesinde birbirine yakın iki apartmanda koronavirüs vakasının görülmesi üzerine 2 apartmanda karantinaya alındı. Aradan çok geçmeden Yenişehir Mahallesi Hilal Caddesi üzerinde bulunan bir evde de yine kız isteme merasiminden dolayı 6 kişinin yaşadığı ev ve Mümine Hatun Mahallesi Peyami Safa Caddesi üzerinde bulunan evde de yaşayan bazı vatandaşlarımızda Koronavirüs(Covid-19) pozitif vakalarının görülmesi ve temaslı sayısının fazla olması nedeniyle o evde karantinaya alındı, ve Karaman’da karantinaya alınan bina sayısı 1 hafta içerisinde dördü buldu.

AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE GELDİ
Vali Fahri Meral
, 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren pandemi sürecinde "Kontrollü Sosyal Hayat" olarak ifade edilen yeni bir dönemin başladığını belirterek, yeni süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.
1 Haziran Pazartesi gününden itibaren faaliyeti durdurulan işletmelerimiz tekrar hizmet vermeye başlayan işyeri ve işletme sahiplerine hayırlı olmasını diledi. Ve ardından yeni süreç ile ilgili vatandaşları salgınla mücadele asla rehavete kapılmayı ve Karaman olarak çok tedbirli olunması konusunda uyararak, “maske kullanımı, sosyal mesafe, el temizliği” bu üç kuralın kontrollü Sosyal hayatın vazgeçilmez tedbirleri olduğunu belirtti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun da, 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren pandemi sürecinde "Kontrollü Sosyal Hayat" olarak ifade edilen yeni bir dönemin başladığını belirterek, yeni süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.
Koronavirüs ile mücadelenin ilk aşamasında bütün kurumlarımızın üstün gayreti, vatandaşlarımızın duyarlılığı ve desteği ile Karaman ilimizde bir bütün olarak bu mücadelede her yönden başarılı sonuçlar elde edildiğini vurgulayan Kurşun; katkı sağlayan bütün kurumlar ve personel ile kuralları uygulamada özen göstererek kolaylık sağlayan Karaman halkına teşekkür etti.
Ancak, son bir haftadır maske kullanılmaması ve sosyal mesafe kuralına uyulmaması nedeniyle vaka sayısında arzu etmediğimiz artışlar meydana gelmiştir. Bu nedenle pandemi sürecinde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda toplu etkinliklerin yapılmaması ve belirlenen bütün kurallara uyulması 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren salgınla mücadelede asla rehavete kapılmamak gerektiğini belirterek, "Kontrollü Sosyal Hayat" sürecinde de bütün Karaman halkı olarak çok daha duyarlı ve tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.
 
 

Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ayşe aksoy
  1 ay önce
  Şu gezme işini bitirince artık evinizde oturunnn
 • İlhan
  1 ay önce
  Son zamanlarda Amerikada olan olaylardan korkan korona virüs karamana sığındı yani, maske olmayınca
-----Sponsorlu Bağlantılar-----