Karaman'da partileri karşı karşıya getiren o proje

Karaman'da son günlerde partileri karşı karşıya getiren proje dosyasının detaylarını imaret gazetesi derledi.

Reklam
Karaman'da partileri karşı karşıya getiren o proje
10 Aralık 2019 - 21:45
Reklam

Karaman'da Karaman Belediyesi tarafından Üniversite yanında yapımana devam edilen parktaki Turkuaz kafe gündemleri alt üst etti. Turkuaz kafenin imar komisyonunda görüşüldüğü öğrenilirken, meclis gündemine alınmaması siyasi partiler arasında derin çatlak oluşturdu. İşte imaret gazetesinin değerlemelerine göre o projenin tüm detayları.

Karaman Belediyesi geçtiğimiz Ekim ayında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi yanında bulunan boş alana yeni yeşil alan inşaa etmek için kolları sıvadı. İmar planlarında rekreasyon alanı olarak geçen bölgede çalışmalar tüm hızı ile devam ederken, yeşil alan içine birde Turkuaz kafe projesi koyuldu. Konu Karaman Belediye Meclisi İmar komisyonunda uzun uzadıya görüşüldü. İmar komisyonu bölgenin rekreasyon alanı olarak tescillendiğini bölgeye yeşil alanın yüzde 5'ini geçmeyecek şekilde bina yapılabileciği ama kanun gereği bu yapılan binanın hiç bir ticari faliyette kullanılamayacağını belirterek, belediye kaynağının boşa harcanacağı gerekçesi ile Turkuaz kafe projesi kabul edilmedi.

KONU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRİLMEDİ

İmar Komisyonunun kararı meclise gönderilmek üzere bitirildi. Aralık ayı meclis toplantısında meclis üyelerine sunulacak olan rapor meclis gündemine sunulmadı. Meclis üyeleri ise Aralık ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda bu konuyu gündeme getirdi. AK Parti ve MHP'li belediye meclis üyelerinin ortak kararı ile Mehmet Akif Ersoy isminin verildiği  parktaki yapının şuan için yapı ruhsatının olmadığını belirten bazı meclis üyeleri usulsüz iş yapıldığını ve belediye meclisine gelmesi gereken konuların meclisten kaçırıldığını iddia etti. 
İmaret gazetesinin araştırmalarına göre, yeşil alan içinde yapımı devam eden Turkuaz kafe projesinin yapı ruhsatının olmadığıda öğrenildi.

EN BÜYÜK ÖRNEK KUĞULU PARK

Karaman'da dönemin belediye başkanı Kamil Uğurlu tarafından projelendirilen İsmet Paşa Caddesi üzerindeki Kuğulu parktada bir çay bahçesi planlanmış ve buradaki yapı kısa süreli hizmete açılmıştı. Parkın kurulu olduğu alanın rekreasyon alanı olduğundan dolayı buradaki işletme kısa süre sonra kapanmıştı.

HABER YORUM

Karaman'da Karamanlıların hizmetine kazandırılması planlanan proje ne yazıkk kanunlara takıldı. Proje alanının rekreasyon alanı olmasından dolayı bu bölgeye ticari bir işletme yapılamıyor. Yapılacak olan alanda kanunen belediyenin iştiraki olan ONGUN A.Ş. bile bir bardak çay satamayacağa benziyor. Sütten ağzı yanan AK Partili belediye meclis üyeleri ise ticari bir faliyette kullanılamayacak olan alan için boşuna masraf edilmemesi gerektiğini vurguluyor. Hatırlatmak gerekirse Kuğulu Parkta bulunan kafe AK Parti döneminde bile sadece 15 gün çalıştırılabildi. Malesef ki rekreasyon alanlarında ticari hiç bir faliyet yürütülemiyor. AK Parti projeyi engellemek için değil, belediye kaynağının boşa harcanmaması için çaba gösterirken, Karaman Belediyesi yönetimi ise Karamanlılara hizmet için projeyi bitmeyi ve bu sorun için bir formul bulmayı hedefliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----