Reklamı Geç


Karaman'da Millet Bahçesi için tarihi dönüşüm başlatıldı

Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından Karaman’a yapılacak olan ve bir süre önce yapım ihalesi tamamlanarak müteahhit firmaya yer teslimi yapılan Karaman Millet Bahçesi için tarihi dönüşüm başlatıldı.

Karaman'da Millet Bahçesi için tarihi dönüşüm başlatıldı
Editör: Ali Dağlı
09 Nisan 2021 - 17:58
Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından Karaman’a yapılacak olan ve bir süre önce yapım ihalesi tamamlanarak müteahhit firmaya yer teslimi yapılan Karaman Millet Bahçesi için tarihi dönüşüm başlatıldı.  2019 yılında Karaman’a bir dizi ziyaret gerçekleştiren Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, seçim döneminde yapılan inceleme sonucu, Karaman Kalesi ile 15 Temmuz Demokrasi Meydanı (Aktekke Meydanı) arasına millet bahçesi yapılması hususunda karar alındı. Kent Meydanı Projesi için Kasım ayında projenin birinci etabın ihalesi yapıldı. Yapılan ihale sonrasında Ocak ayında yüklenici firmaya teslim edilerek ilk kazma vuruldu. İlk etap 43 bin 70 metrekare olan proje, Karaman kalesinden başlayıp saatli kulede sona erecek. İkinci etap ise, saatli kuleden başlayarak 4 Nolu Sağlık Ocağı önünde bitecek. Karaman’a yeni bir soluk getirecek Millet Bahçesi projesi, bir yılda tamamlanıp 2021 yılının Ocak ayında hizmete açılması planlanıyor. Millet Bahçesi projesi içerisinde 660 m² Millet Kıraathanesi, 127 araçlık otopark, 857 adet ağaç, 28.000 adet çalı, 24.855 m² çim, 973 m² çocuk alanları, 115 m² kuru havuz, 265 m² fitness alanı, 627 m bisiklet yolu ve koşu parkuru, 21 adet kameriye, 91 adet bank olacak.


Millet Bahçesi projesinin ilk etabı önümüzdeki yıl Ocak ayında biteceğinin müjdesini veren Ak Parti Karaman İl Başkanı Abidin Çağlayan, “Karaman’a böyle bir çalışma kazandırmaktan onur duyuyoruz.” Dedi.
Çağlayan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 81 ilde 81 Millet Bahçesi projesi başlatıldı. Projenin yapımını da Çevre Şehircilik Bakanlığına verilmişti. Dolayısıyla çalışmalar şu anda Karaman’da da başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanımız 2 yıl önce Karaman’a geldiğinde seçim döneminde yapılan incelemeler sonucu Kale ile Aktekke arasına Millet Bahçesi yapılması hususunda kararlaştırıldı. O tarihten itibaren belediye ile yazışmalar başladı. Ak Parti kazansa idi belki daha hızlı yürürdü. Ama muhalif bir belediye başkanı seçimi kazandığı için biraz yavaş ilerledi. Daha önce Anafartalar okulunun karşılığında belediye 2 tane okul yaptı ve o arsa belediyeye geçti. Dolayısıyla o arsanın belediyeden hazineye geri verilmesi gerekiyordu. Onla ilgili çalışma için belediyeden karar çıkması lazımdı bu nedenle fazla hızlı ilerlemedi. En son 2020’nin Şubat ayı meclis toplantısında Ak Partili belediye meclis üyelerimiz aracılığı ile meclise öneri olarak teklif ettik. Komisyon çalışmalarına devam ederken Mart ayında koronavirüs nedeniyle tüm toplantılar Haziran ayına kadar iptal edildi. O arada Çevre Şehircilik Bakanımız belediye ile de görüşme yaptı. Arsa hazinenin Belediye ve Ongun A.Ş ise vergi borçlarına tabi tutulması şartıyla devredilmesi konusunda mutabık kalındı. Bu kararda hem Ak Partili hem de Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyelerinin imzası var.  İlan imar tadilatı yapıldı ve kesinleşti. En son Kasım ayında projenin birinci kısmının ihalesi yapıldı. İhale yapıldı yüklenici firma aldı. Yüklenici firmaya da Ocak ayında teslim edildi. İnşallah gelecek yıl ocak ayında 1 yıl içerisinde birinci kısım hizmete alınacak.  Birinci kısım Karaman Kalesi ile Aktekke Meydanı saat kulesine kadar olan kısım 43 bin 70 metre.  İkinci kısım saat kulesinden sağlık ocağına kadar. O alanda istimlak çalışması olduğu için hukuki çalışmalar sonucunda tamamlanacak.  Böyle bir hizmeti Karaman halkına sunmaktan memnunuz. Karaman’a böyle bir çalışma kazandırmaktan onur duyuyoruz.”


“KARAMAN’IN NEFES ALACAĞI YEŞİL BİR ALAN OLACAK”
15 yıldır bu alanla ilgili çok projeler üretildiğini ama bir türlü netice alınamadığını belirten Çağlayan, “Vatandaşlardan aldığımız tepki çok olumlu. Karaman’ın merkezi alanına böyle bir çalışma çok kullanışlı olacak. Halk buna masrafsız ulaşacak. Karaman’ın bir nefes alacağı yeşil bir alan olacak. Dolayısıyla herkes memnun. Yaklaşık 15 yıldır bu alanla ilgili çok projeler üretildi. Kent meydanı projesi gibi. Ama bir türlü netice alınamadı. İnşallah Karaman’ın en merkezi en tarihi olduğu alan Hatuniye Medresesi, Aktekke Camii, Hacı Beyler Camii, Süleyman Hamamı vb. tarihi mekanların olduğu yerlerin etrafı açılmış ve böyle bir parka dönüştürülmüş olacak. Tarihi ve kültürel değerlerimizi ortaya çıkarmış olacağız bu proje ile. İçinde Millet Kütüphanesi, bisiklet sürme alanı, oyun bahçesi, yürüyüş bir de müze olacak. Karaman’ın tarihi eserleri sergilenecek. Daha önce alan olmadığı için sergilenemiyordu.”

MİLLET BAHÇESİ’NİN ORTASINDA KALAN MEZAR, TAŞINACAK MI?
Millet Bahçesi projesinde ilk kazmanın vurulduğu bölgenin ortasında kalan Şeyh Ahmet Dede’nin mezarının akıbeti de merak konusu oldu. 625 yıllık olduğu tahmin edilen mezarın tarihi kültürel bir değeri olup olmadığı Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından incelemeye alındı. Buradan çıkacak olan netice sonrasında mezar taşınacak mı? Yoksa bulunduğu yerde koruma altına mı alınacak? Sorusunun cevabı netleşmiş olacak.
Mezar ile ilgili çalışmalar devam ettiğini söyleyen Çağlayan, “Mezarın tarihi kültürel bir değeri olup olmadığına korunup korunmayacağına bakılıyor. Oradan çıkacak neticeye göre taşınabilir mi taşınamaz mı durumuna bakılacak. Ya da tarihi bir eserse alanın içinde bakım yapılarak muhafaza edilecek. O resmi süreçte kesinleşmiş bir durum yok.” ifadelerine yer verdi.


 
Reklam

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Ayrancı dan sevgiler
  1 ay önce
  Sayın Abidin Çağlayan,Senin eskiden akp gelsin diye bi derdin yoktu şimdi ne oldu da akp gelseydi daha erken biterdi diye bi açıklama gereği duydun,Sanki şimdiki başkan muhalefet miş gibi yapıyor açıklama hiç inandırıcı gelmedi.Yeni Gömleğini Yakıştiramamısın Bence Kendine,Selam ve Sevgiyle.
 • İbrahim
  1 ay önce
  Şu anda a partisi b partisi degil Karaman yapılan hizmet önemli
 • ABİDİN
  1 ay önce
  saol varol SAVAŞ KALAYCI
 • Selçuk Arözgül
  1 ay önce
  Savaş kalaycı ile alakası yok önceden hazırlanan plan proje savaş kalaycı gelince o devam ettiriyor
 • ABİDİN
  1 ay önce
  saol varol SAVAŞ KALAYCI
 • ABİDİN
  1 ay önce
  saol varol SAVAŞ KALAYCI