Karaman'da köy halkı ayaklandı! Pankartlarla tepki gösterdiler

Karaman merkeze bağlı Narlıdere (Avgan) köyü Çimen mahallesine yapılacak olan mermer ocağı için köy halkı pankartlarla tepki gösterdi.

Editör: Ali Dağlı
17 Ağustos 2021 - 18:37
Karaman merkeze bağlı Narlıdere (Avgan) köyü Çimen mahallesine yapılacak olan mermer ocağı için köy halkı pankartlarla tepki gösterdi.
Yaklaşık 100 kişiden oluşan köy halkı, pankartlarla birlikte mermer ocağının yapılmaması konusunda eylem yaptılar. Burada kendi ürettikleri ürünleri pazarlarda satarak geçimlerini sürdüren vatandaşlar, kurulacak olan mermer ocağından çıkan tozdan mahsullerinin zarar göreceğini belirterek, bu ocağın açılmamasını istediklerini söylediler.
Köy halkı olaraktan maden ocağını bu alana açtırmama konusunda kararlı olduklarını ifade eden Narlıdere köyü Muhtarı Murat Kozan, ocağın yapılacağı alanı incelemeden karar verdiklerini iddia etti.
Kozan yaptığı açıklamada şu idadelere yer verdi;Zannedersem 8 ay önce falan cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıktı. Maden yasası ile ilgili. Biz dava açıyoruz. Madencilerin avukatları hiçbir şey konuşmuyor. Sadece davanın reddi diyorlar. Biz uğraşıyoruz. Görsellerle dosyalarla halkın şikayetini dile getiriyoruz. Üstelik benim büyük bir bütçem de yok sağdan soldan destekle yürütüyorum. Allah rızası için kırsal alandaki maden ocakları ile tarım alanının sulak alanın ve konutlara yakın verdikleri maden ocaklarını gözden geçirsinler. Gelip yerini incelesinler sonra karar alsınlar. Burayı hiç incelemeden karar verdiler. Biz köy halkı kararlıyız. Bu maden ocağını burada açtırmayacağız. Bizim bu mahallemiz 130 hanedir 130 hanenin ekmeği hepsi pazarcı esnafı üretip pazarda satıyor. Biz şu anda bu maden yasasının kanununa hiç güvenmiyoruz. Allah’ın izniyle bu ocağı buraya açtırmayız.” Dedi.

Üreticiyi her daim destekleyen Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Çimen mahallesine giderek vatandaşların bu direnişi karşısında yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.  Bayram, ocak ile ilgili son gelişmeleri vatandaşlara iletip, son gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.
Bayram konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada ise; “Açılan bir dava vardı. Davaya müdahil olduk. Muhtarla birlikte süreci yakından takip ettik. Buraya keşfe gelen arkadaşları buranın Karaman’ın bir Çukurovası olduğunu ve burada arazilerin olduğunu vurguladık. Sonraki süreçte de mermerin buraya verebileceği tahribatla ilgili beraber Karalgazi köyüne mahkeme heyetine götürdük. 9 aylık süreçte oluşan molozu gösterdik. Burada masum bir mermer çıkarma olayının olmayacağını tarım arazilerine zarar verdiğini beyan ettik. Bizim devletin mermer çıkarmasıyla ilgili bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz tarım arazilerin arasında bu tip şeylerin yanlış olduğunu söylüyoruz. Çünkü buraya devlet yıllarca yatırım yaptı. Burada çok projeler var. Seralar yapıldı. Avgan zaten Karaman pazarı demek. Burada yanlış olan şu: Türkiye’de mutlaka döviz gelircisine ihtiyacı var ama mermerle ilgili olayın tamamen yasal olarak düzenlenmesi lazım.Geçen Çimenköyü köyünü dolu yağdığında ziyaret ettim. Muhtar 60 tane ruhsat alındığını söyledi. Yani Karaman’ın her yeri mermer. Her yere ve doğaya zarar veriyor. Bunların önüne geçilmesi lazım kanuni çalışmanın yapılması gerekiyor. Bu yapılmazsa şu anki çabalarımız boşa gider.” dedi.

Hukuki yönden bir yol alamadıklarını söyleyen Bayram, bu süreç ile ilgili yapılması gereken tekrar vekillerle görüşmek olduğunu bildirdi.
O sırada programı kapsamında Bostanözü köyüne gitmek üzere yola çıkan Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, yol güzergâhı üzerinde eylem yapan kalabalığı görünce aracını durdurup vatandaşlardan bilgi aldı.
Sorunları dinleyen Işık, mermer ocağı için süreci takip ettiklerini ve başka bir yol izlediklerini belirtti.
Vali Işık konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Şimdi bu konu hakkında başka bir yoldan gidiyoruz biz. Ben ziraat mühendisliğinden ve üniversiteden teknik heyetten bir rapor almaya çalıştım. Karar sizde, verin bize zararı var mıdır yok mudur görelim ona göre elimizden geleni yapalım.” diye konuştu.
Vali Işık’ın konuşmasının ardından kalabalık, olaysız bir şekilde bölgeden ayrıldı.


 
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Muhsin S.
    1 ay önce
    Helal olsun avganlı kardeşlerimize.İnşallah bu mücadelenizde başarılı olursunuz.Eğer merkezde imza kampanyası yaparsanız benim gibi birçok kişi destek olacaktır.Ayrıca muhtarıda kutluyorum.Saygılar