Karaman'da istihdam seferberliği

Karaman'da Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası ortak toplantı düzenledi.

Editor: Buket Toprak
13 Mart 2019 - 10:11 - Güncelleme: 14 Mart 2019 - 11:45
Reklam

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Karaman Ticaret Borsası tarafından "Burası Türkiye Burada İş Var" sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliğinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Karaman Ticaret Borsası tarafından kentteki bir otelde düzenlenen programa Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Alkan, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Serdar Fındık, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü (İŞKUR) Kenan Ateş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Servet Türegün, Oda Yönetim Kurulu Üyeleri ile Basın Mensupları katıldı.

“İŞLETMELERİMİZE DÜŞEN GÖREV BU TEŞVİKLERDEN YARARLANMAK”

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş, yaptığı açılış konuşmasında, “Bilindiği üzere 21 Ocak'ta gerçekleştirilen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından ilgili bakanlıklarımız ile TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak, istihdam teşviklerini hazırladılar. Böylece 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde istihdam seferberliği 2019 kampanyası başlatılmış oldu.

Ben şunu ifade etmek istiyorum. Açıklanan yeni paketle devletimiz maaş, vergi ve SGK prim desteğiyle bizlere güçlü bir yol açıyor. Şimdi işletmelerimize düşen görev bu teşviklerden yararlanmak.

Bu destekler, işletmelerimiz için bir fırsattır. Bu fırsatı hep birlikte çok iyi kullanmalıyız. Yeni paket, istihdamda rekor getirecektir. İstihdam, üretime artış ve kalite olarak yansıyacaktır. Ekonomik kıskaç, istihdamla kırılacaktır. Herkese iş, herkese aş ile zorlukları aşacağımızdan eminiz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimattan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği girişimleri ve ilgili Bakanlıklarımız tarafından son derece hızlı ve pratik adımlar atılması bizleri gelecek için daha fazla cesaretlendiriyor.

Bu bağlamda da Karamandaki sivil toplum kuruluştan olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında çıkmış olduğumuz bu yolda sloganımız olan "Burası Karaman Burada İş Var" diyerek hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

“İSTİHDAMIN TAM 3 AY BOYUNCA ÜCRETİNİ, SİGORTA PRİMLERİNİ VE VERGİSİNİ DEVLET KARŞILIYOR”

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Alkan ise konuşmasında, Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak'taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla "Burası Türkiye Burada iş Var" sloganıyla istihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL'yi devletimiz karşılamış olacak, işveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL'yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

iş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eler bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.

Aklınıza takılan bir konu olursa, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Karaman Ticaret Borsası Borsası'na ulaşmanız mümkün.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

Bakın 2017'deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye'nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019'a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye'nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye'ye yatırım yapanlar, Türkiye'de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye'ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, burası Karaman burada iş var, aş var, gelecek var diyoruz” dedi.

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü Serdar Fındık da konuşma yaparak istihdamın önemine değindi.

“SLOGANIMIZ BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR, BURASI KARAMAN BURADA İŞ VAR”

Karaman Valisi Fahri Meral ise konuşmasında, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği kapsamında başlatılan çalışmaya destek ilimizden de devam ediyor. Sloganımız burası Türkiye burada iş var, burası Karaman burada iş var. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yeniden başlatılan istihdam seferberliğinde Karaman’ın en iyi iller arasında yer alacağına inanıyorum.  Şehrimizin potansiyeli var ve her alanda üretme kültürüne sahiptir. Tarımda üretiyoruz sanayide üretiyoruz ihracat yapıyoruz Karaman çalışıyor. Hükümetimizde bütün bunlara ek olarak çok ciddi teşvikler ve destekler sağlıyor” dedi.

2019/03/2019-03-13-10-14-01.jpg
2019/03/2019-03-13-10-14-03.jpg
2019/03/2019-03-13-10-14-04.jpg
2019/03/2019-03-13-10-14-06.jpg
2019/03/2019-03-13-10-14-07.jpg
2019/03/2019-03-13-10-14-09.jpg
2019/03/2019-03-13-10-14-09_1.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..