Karaman'da herkesin gündemi aynı

Karaman'da Vali Fahri Meral başkanlığında uyuşturucu ile mücadele toplantısı yapıldı.

Reklam
Karaman'da herkesin gündemi aynı
17 Ocak 2020 - 13:41 - Güncelleme: 21 Ocak 2020 - 09:14
Reklam

Karaman'da bağımlılıkla mücadele için bütün kurumlar ve yöneticiler bir araya geldi. Özellikle genç nesili madde bağımlılığından uzak tutulması için ne gibi önlemlerin alınması gerektiği masaya yatırıldı.

Karaman Valisi Fahri Meral başkanlığında kentte bağımlılıkla mücadele toplantısı yapıldı. Toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, KMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ercan Oktay, kaymakamlar, ilgili kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Fahri Meral, toplumun ve özellikle gençlerin tehdit altında bulunduğu uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda yapılması gereken çalışmaların değerlendirileceği toplantının amacına ulaşmasını temenni etti. 

Uyuşturucunun Karaman'da ve ülke genelinde bir tehdit olduğuna vurgu yapan Vali Fahri Meral, bağımlılıkla mücadelede tüm kurum ve kuruluşların yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve toplumun her kesimin içinde yer alacağı topyekûn bir mücadelenin yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Gerçekleştirilen toplantıda metruk bina tespiti, yıkımı ve ıslahına yönelik çalışmalar gözden geçirilerek yürütülen iş ve işlemler değerlendirildi. Uyuşturucu kullanımı ve satışı açısından riskli olan park ve rekreasyon alanlarına güvenlik kamera sistemlerinin kurulması ile cadde, sokak, park ve rekreasyon alanlarının yeterince aydınlatılmasına yönelik çalışmalar gözden geçirildi. Öncelik derecesine göre belirlenen okullara güvenlik kameralarının kurularak Kent Güvenlik Yönetim Sistemine (KGYS) entegrasyonunun sağlanması, entegrasyonu sağlanamayan okullarda ise güvenlik kameraları kurulmasına ilişkin son durum ele alındı.
Okul ve çevrelerinde güvenliğin artırılması amacıyla okul irtibat görevlilerinin etkin çalışmasına yönelik planlamalar değerlendirildi. Özellikle okul ve çevrelerinde illegal yollardan sigara satışı (tek dal) yapma ihtimali bulunan ve öğrencilerin de uğrak yeri olması muhtemel görülen kafe, oyun salonu, internet kafe vb. yerlerin denetlenmesine yönelik çalışmalar değerlendirildi.

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında Yeşilay başta olmak üzere STK’lar ile işbirliği yapılması görüşüldü. Gençleri etkilemesi muhtemel uyuşturucu maddeler (özellikle metamfetamin) hakkında okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri ile ailelere yönelik bilgilendirme faaliyetleri gözden geçirildi. İl genelindeki uyuşturucu arzının engellenmesine ilişkin yapılan çalışmalar ve gelinen nokta ile değinilen konulara ilişkin veriler değerlendirildi. Bir önceki yıl ile kıyaslanması ve alınan/alınacak tedbirler gözden geçirilerek 2020 yılında yürütülecek çalışmaların planlanması görüşülerek yapılması gereken faaliyetler ile ilgili kararlar alındı.

Toplantının devam eden bölümünde valilik il yazı işleri müdürlüğü tarafından yapılan sunumun ardından il jandarma komutanlığı ve il emniyet müdürlüğü yetkililerince uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelede yürütülen faaliyetler ve bir önceki yapınla toplantıda alınan kararların uygulama durumu hakkında istatistiki bilgilerin verildiği sunumlar yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum