Karaman'da gizliliği en yüksek kurumlardan olacak

Karaman'da ÇİM hizmete girdi. ÇİM'de özel eğitimli personeller tarafından istismara uğrayan çocukların mağdur olması engellenecek.

Reklam
Karaman'da gizliliği en yüksek kurumlardan olacak
04 Aralık 2018 - 10:08
Reklam

Karaman'da Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) açıldı. Yüksek gizliliğin uygulanacağı ÇİM'de istismara uğrayan çocukların işlemleri takip edilecek.

Karaman'da İl Sağlık Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, Baro ve Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğünün kordinesinde açılan merkezde istismara uğrayan çocukların işlemleri tek noktadan takip edilecek.

Karaman Devlet Hastanesi hizmet binasında açılan merkezde alanında uzman ekipler ÇİM ile ilgili özel eğitimlerini tamamlayarak göreve başladı.

İstismara uğrayan çocukların bu merkezde adli, idari ve sağlık işlemleri tek noktadan yapılarak yeniden rahatsız edilmeyecek. Merkeze sivil ekiplerce getirilecek olan çocuklar kimsenin görmeyeceği kapıdan içeriye alınarak artık karakolda savcılıkta veya mahkemede değil uzman kişiler tarafından sadece Çocuk İzlem Merkezi’nde ifadeleri alınacak.  Bu sayede cinsel istismara uğrama şüphesi altında olan mağdur çocuklar, adli süreçlerde defalarca ve kimi zaman uzman olmayan kişiler tarafından adli işlemlere muhatap olmayacak ve tekraren ayrı bir mağduriyet ve sarsıntı yaşamayacak.

VALİLİK BİLGİLENDİRDİ

Karaman Valiliği tarafından Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve ilgili kamu kurumlarına sürecin sağlıklı işleyebilmesi için ÇİM ve işleyişi hakkında bir bilgilendirme yazısı gönderildi. Valilik tarafından gönderilen yazıda konu ile ilgili her türlü önlemin alınması ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----