Karaman'da çiftçilerin korkulu rüyası oldu

Karaman'da özellikle son yıllarda sayıları hızla aryan yaban domuzları çiftçilerin korkulu rüyası oldu.

Reklam
Karaman'da çiftçilerin korkulu rüyası oldu
23 Temmuz 2019 - 09:19 - Güncelleme: 25 Temmuz 2019 - 14:46
Reklam

Karaman'da sayıları her geçen yıl çok daha fazla artan yaban domuzları çiftçilerin korkulu rüyası oldu. Eskiden dağlarda gezen yaban domuzları sürüler halinde ovaya inerek özellikle mısır tarlalarını talan etmeye başladı. Çifçiler yaban domuzları ile mücadelenin yetersizliğinden dem vururken, yeterli mücadele edilememesi ile sayıları artan domuzlar, çiftçinin hasat zamanı en büyük düşmanı haline geldi dediler.

Karaman'da çiftçilere en büyük darbeyi yaban domuzları vurmaya başladı. Çiftçilerin 1 yıl boyunca hazırladıkları ve ürünlerini ektikleri tarlaları talan eden yaban domuzları artık köylerde bile sürüler halinde gezmeye başladı.

Yaban domuzlarının sürek avı dışında avlanmasının ve öldürülmesinin yasak olduğunu belirten çiftçiler; “Bizleri zor durumda bırakan bu hayvanlar mısırları yemekle kalmıyor, ürünü yatırarak da bizlere büyük zarar veriyorlar. Mısırın yetişmesi için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Ürünler, yetişmeye başladığında domuzlar tarlalara giriyor ve bize ürün bırakmıyor. Sadece kenarlara zarar vermekle kalmıyor, tarlanın iç kısımlarına girerek de mısırları talan ediyorlar. Domuz sadece mısıra değil ektiğimiz tüm mahsullere zarar veriyor. İşimiz gücümüz tarlada domuz beklemek oldu. Yaban domuzları bizlerden de korkmuyor. Sürek avı dışında bu hayvanların vurulmasıda yasak. Sürek avları yetersiz kaldığı için bizlerin mahsulleri yokoluyor. Yetkililerin bu duruma bir çözüm bulmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----