Karaman'da bayram namazı saat kaçta kılınacak ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs tedbirleriyle kılınacak bayram namazının saatlerini duyurdu.

Karaman'da bayram namazı saat kaçta kılınacak ?
Editör: Ali Dağlı
08 Mayıs 2021 - 10:07

Bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen koşulları sağlanarak camilerde bayram namazı kılınabilecek.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ramazan'a özel sitesinde yer alan duyuruya göre, illerdeki bayram namazı saatleri belli oldu. Buna göre Karaman'da bayram namazı  06:12'de kılınacak.
Bu yıl Ramazan'da teravih namazlarının camilerde kılınamadığını belirten Ankara Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul, toplumun bir kez daha Ramazan'ın huzuru, hazzı ve tadının teravih namazlarında olduğunu yaşayarak öğrendiğini anlattı. Bu ibadet ve geleneklerin salgın nedeniyle yapılamadığına işaret eden Erul, şunları kaydetti:

"BAYRAMLAŞMA MERASİMİ YAPILMASIN"
"Bu noktada millet olarak bayram sevincini yaşayabilmemiz adına şahsen bayram namazlarının kılınmasının önünün açılmasını, herhangi bir yasaklama getirilmemesini çok arzu etmekteyim. Ancak bulaş riski sebebiyle bayram namazları sonrasında Anadolu'nun birçok yerinde geleneksel olarak uygulanan bayramlaşma merasimlerinin yapılmaması gerekmektedir. Çünkü şu anda baba ile oğul bile merhabalaşamıyor, el öpemiyor ve kucaklaşamıyorsa, vatandaşın da gönülleri, dilleriyle bayramlaşması, selamlaşması, eskiden yapılan o bayramlaşmanın salgın sebebiyle yapılmaması uyarısında bulunmak gerekir."

ALİ ERBAŞ'TAN BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, katıldığı programda "Biz bayram namazı kılınacak şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Cuma namazını nasıl kılabiliyorsak bayram namazını da aynı şekilde kılabiliriz." ifadelerini kullanmıştı.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum