Reklam

Karaman'da 20 adet meşe ağacı, anıt ağaç olarak tescillenecek

Karaman'a bağlı Yeşildere köyünde İsmail Hakkı Tekkesi olarak bilinen bölgede yer alan 20 adet meşe ağacı koordinat değerleri ve fotoğrafları Harita Mühendisleri tarafından alınarak anıt ağaç tescil işlemleri başlatıldı.

Karaman'da 20 adet meşe ağacı, anıt ağaç olarak tescillenecek
Editör: Ali Dağlı
05 Mart 2021 - 16:37
Reklam
Karaman'a bağlı Yeşildere köyü sınırlarında İsmail Hakkı Tekkesi olarak bilinen bölgede yer alan 20 adet meşe ağacı koordinat değerleri ve fotoğrafları Harita Mühendisleri tarafından alınarak anıt ağaç tescil işlemleri başlatıldı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden konu ile ilgili yapılan açıklamada, "2021 yılı UNESCO tarafından Yunus Emre'yi anma ve kutlama yılı olarak ilan edilmiş olup bu kapsamda İlimiz Yeşildere köyünde yer alan İsmail Hakkı Tekkesi önemli bir değerdir. 
İsmail Hakkı Tekkesi olarak bilinen bölgede yer alan 20 adet meşe (pelit-palamut) ağacının, koordinat değerleri ve fotoğrafları Karaman Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) Harita Mühendisleri tarafından alınarak anıt ağaç tescil işlemleri başlatılmıştır. 
Orman İşletme Müdürlüğünce ağaç tespit formu, ölçüm ve yaş tespitinin yapılması akabinde söz konusu ağaçların anıtsal değeri, TS 13137'ye uygunluğuna ilişkin hesaplamalar ile birlikte Konya Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na iletilmiş olup inceleme ve onay süreci devam etmektedir." denildi. 
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum