Karaman'a Nükleer Tıp Laboratuvarı Geliyor

Karaman'a yapılacak olan Nükleer Tıp Laboratuvarı için fizibilite çalışmaları yapıldı.

Karaman'a Nükleer Tıp Laboratuvarı Geliyor
05 Kasım 2019 - 09:11 - Güncelleme: 06 Kasım 2019 - 18:22
Reklam

Karaman'a Nükleer Tıp Laboratuvarı yapılması için girişimler başladı. Karaman Devlet Hastanesi bahçesi içine kurulacak merkez için fizibilite çalışmaları yapıldı. Projenin hayata geçmesi ile birlikte bir çok hasta sevkininde önüne geçileceği öğrenildi.

Karaman'da geçtiğimiz yıl dile getirilen Nükleer Tıp Laboratuvarı proje olarak hayata geçmeye başladı. Karaman Devlet Hastanesi bahçesinin içine uygulanacak olan projede fizibilite çalışmaları tamamlanırken, proje bakanlığa gönderildi. 

Planlanan projeler arasında ilk sıralarda yerini alan  Nükleer Tıp Laboratuvarının yapımına 2020 yılında başlanılacağı iddia edildi. Karaman'a kazandırılarak olan laboratuvar sadece Karaman'ın değil çevre il ve ilçelerinde ihtiyacına karşılık vereceği belirtildi. Merkezin hayata geçmesi ile birlikte bir çok hastalık için sevklerin duracağı öğrenildi.

Nükleer Tıp Nedir?

En basit tanımıyla NÜKLEER TIP; radyoaktif maddeler kullanarak hastalıkların tanı ve tedavisinin yapılmasıdır. Nükleer Tıp’da kullanılan tanı yöntemleri diğer anatomik görüntüleme sistemlerinden farklı olarak, organların fonksiyonunu gösterdiğinden dolayı önemlidir.  Bu merkezler Türkiye'de üniversitelerde, ve bazı büyük illerin hastaneleri ile özel merkezlerde bulunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum