Reklam

Karaman'a 10 Milyon lira ayrıldı

Karaman'da yapılan Mevka toplantısı sona erdi. Karaman'a 10 Milyon liralık proje bütçesi ayrıldı.

Reklam
Karaman'a 10 Milyon lira ayrıldı
01 Ağustos 2019 - 16:18
Reklam

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak'ın başkanlık ettiği Mevlana Kalkınma Ajansının Temmuz ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Karaman'da yapıldı. MEVKA tarafından belirlenen proje kapsamında, Karaman’a 10 Milyon Türk Lirası bütçe ayrıldı.
 
Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Yönetim Kurulu Başkanı Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak,Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı,  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gökhan Alkan ve MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger katıldı.
 
Dönem başkanlığını Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın yürüttüğü Mevlana Kalkınma Ajansının Temmuz ayı yönetim kurulu toplantısında gündemde yer alan konular görüşülerek karara bağlandı.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda bölgedeki KOBİ’lere, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına yönelik mali ve teknik destek faaliyetleri yürüten Mevlana Kalkınma Ajansı, kar amacı güden kurum ve kuruluşlara yönelik olarak 2019 Yılı KOBİ’lerde Kurumsallaşma ve Endüstriyel Yetkinliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı (EYGEP-MDP) kapsamında 30 Milyon Türk Lirası proje teklif çağrısına çıktı.
 
MEVKA tarafından belirlenen proje kapsamında, Karaman’a 10 Milyon Türk Lirası bütçe ayrıldı. Karaman’da faaliyet gösteren KOBİ’lerden, “Tarım makinelerinin imalatına, ağaç ve orman ürünlerinin işlenmesine, kâğıt ve kâğıt ürünlerinin, tekstil ve tekstil ürünlerinin vb. imalatına yönelik projeler, depolama, etiketleme, ambalajlama, nakliye ve pazarlama uygulamalarının teknolojik olarak geliştirilmesine yönelik projeler, tarım ürünlerinin işlenerek  (örnek: elma kurusu, elma cipsi, elma dilimi, havuç ürünleri vb.)  saklanması, paketlenmesi, pazarlaması, marka-belge alımı gibi,  katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesine yönelik projeler, gıda/içecek üretimine yönelik olarak glüten, sodyum veya laktoz içermeyen ürünlerin, fenilketonüri hastalarının ihtiyaçlarına yönelik ürünlerin üretilmelerine, helal gıda/içecek ürünlerinin çeşitlendirilmesine yönelik projeler, Karaman Guymağı, Divle Obruğu Tulum Peyniri, Ermenek Helvası vb. yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlanmasına yönelik projeler, geleneksel el sanatları olmak üzere maddi kültür ürünlerimizin ihraç ürünlerine dönüştürülmesine katkı sağlayacak projeler, turizm sektöründeki işletmelerin kapasitelerini artırmaları, turizmde hizmet kalitesinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi, termal veya sağlık tesislerinin kurulması/geliştirilmesi, konaklama gün sayılarının veya işletme yıldız sayılarının artırılması, inanç turizminin geliştirilmesi” gibi faaliyetlere yönelik projeler beklenmektedir.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----