Kamil Özdağ Fen Fakültesi Türkiye'de 4 yıl üst üste birinci oldu

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) Kamil Özdağ Fen Fakültesi Akademik teşvik sıralamasında 4 yıl boyunca üst üste birinci oldu.

Kamil Özdağ Fen Fakültesi Türkiye'de 4 yıl üst üste birinci oldu
12 Nisan 2021 - 12:27
Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) Kamil Özdağ Fen Fakültesi Akademik teşvik sıralamasında 4 yıl boyunca üst üste birinci oldu.

4 YIL ÜST ÜSTE BİRİNCİ OLDU

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) Kamil Özdağ Fen Fakültesi Akademik teşvik sıralamasında Türkiye'de 4 yıl boyunca üst üste birinci olurken diğer fakültelerin sıralaması şu şekilde; Sağlık Fakültesi 10'uncu sırada, Edebiyat Fakültesi 15'inci sırada, Spor Bilimleri Fakültesi 17. sırada , İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 18'inci sırada, İslami İlimler Fakültesi 29. sırada.

REKTÖR AK, BASINLA BİR ARAYA  GELDİ

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Karaman'daki basın mensuplarıyla bir araya geldi. 


Basın toplantısına ildeki basın mensuplarının yanı sıra üniversitenin rektör yardımcıları ile akademik ve idari birim temsilcileri de katıldı. Rektör Namık Ak, hoş geldiniz konuşmasının ardından slayt sunusu eşliğinde üniversitenin kuruluşundan bugüne, geldiği aşamayı sayısal veriler ışığında aktardı. Rektör Namık Ak, daha sonra kendisinin KMÜ ile ilgili projeleri ve gelecek döneme ilişkin hedefleriyle ilgili bilgileri paylaştı.

ÜÇ YENİ FAKÜLTE, YENİ BÖLÜM VE PROGRAMLAR

Rektör Namık Ak, üniversitenin yetkinlik alanlarını geliştirmek ve üniversiteye yeni akademik birimler kazandırmak amacıyla üç farklı fakülte kurma yönünde niyetleri olduğunu belirterek akademik hedefleriyle ilgili şunlar  dile getirdi: "Üniversitenin Mühendislik Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde ziraat, gıda, tarım alanlarında uzmanlaşmış öğretim üyesi sayısını artırmak, bu alanlarda üniversitenin teknik altyapısını  geliştirmek ve bölgenin taleplerini karşılamaya yönelik bir Ziraat Fakültesi kurmak; orta vadede ise Ziraat Fakültesi bünyesinde Bahçe Tarımı, Gıda İşleme, Zootekni gibi bölüm ye programlan açarak öğrenci kabulünü sağlamak istiyoruz. Ayni şekilde Üniversitede medya ve iletişim ile ilgili bölüm ve programlan güçlendirerek orta vadede animasyon ve dijital tasarım uygulamaları konusunda yeterlik kazanmış bir İletişim Fakültesi kurmayı hedefliyoruz. Yine üniversitenin rekreasyon, turizm ve otelcilik, ağırlama ve ikram hizmetleri gibi bölüm ve programlarını geliştirip orta vadede Özellikle inanç turizmi alanında yoğunlaşmış bir Turizm Fakültesi kurmayı amaçlıyoruz."
Tıp Fakültesi Morfoloji binası için ün proje çalışmalarının da başladığını ve bina inşaatının en kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Rektör Namık Ak. önümüzdeki yıldan itibaren
Öğrencilerin “Karaman'da eğitim almalarını ümit ettiklerini söyledi.

“DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNDE EN GEÇ HAZİRAN AYINA KADAR HASTA KABULU SAĞLANACAK "

Rektör Namık Ak, Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesinde ise en geç; haziran ayına kadar hasta kabulünü sağlayacaklarını söyledi.  Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde daha fazla bölüm ve program açarak KMÜ ve Karaman'ı kültür ve sanat merkezi haline getirmeyi arzuladıklarını dile getiren Rektör Namık Ak, kısa ve orta vadede öğrenci alınacak bölüm ve programlar hakkında da bilgi verdi.

ELMA'DAN ELMAS'A İHTİSASLAŞMA

Rektör Namık Ak, üniversitenin tem alanlarından birini elma olarak belirlemek istediklerini hatırlatarak "elma'dan elmas'a" temasıyla, ülkemizdeki elma üretiminde söz sahibi iller arasında yer alan Karaman'da elmanın tarımsal ve ekonomik değeri konusunda projeler geliştirmeyi ve bu alanda ihtisaslaşma sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

KMÜ AİLESİ OLARAK HEDEFLERİMİZE DOĞRU İNANÇLA VE AZİMLE YÜRÜYECEĞİZ"

Rektör Namık Ak, üniversitenin akademik büyüme, bilimsel çalışmalar, uluslararasılaşma, eğitim-öğretimde kalite, üniversite-sanayi iş birliği, enerji verimliliği, dijital dönüşüm ve topluma hizmet konusundaki hedeflerine de değinerek konuşmasına şöyle devam etti: "KMÜ'yü Yunus Emre araştırmalarından elma araştırmalarına, dil çalışmalarından Türkçe öğretimine, çevre atık yönetiminden yenilenebilir enerjiye, dijital dönüşümden girişimcilik ve yenilikçiliğe, patent ve faydalı modellerden sosyal sorumluluk projelerine, engelsiz üniversite çalışmalarından sağlık imkanlarına kadar pek çok alanda ülkemizdeki ilk 50 üniversite arasına yerleştirmek, sonrasında ülkemizdeki araştırma üniversiteleri arasına dahil etmek, son olarak da dünyadaki ilk 500 üniversite arasına taşımak başlıca hedefimiz. KMÜ ailesi olarak hedeflerimize doğru inançla ve azimle hep birlikte yürüyeceğiz."

"YUNUS EMRE'Yİ KARAMAN İLE ÖZDEŞLEŞTİRMEK İSTİYORUZ"

2021 yılının UNESCO tarafından ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 'Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak belirlendiğini hatırlatan Rektör Namık Ak, konuyla ilgili hassasiyetlerini paylaşarak şunları söyledi: "Yunus Emre'nin diyarı Karaman'da bu yılın önemine de istinaden daha etkin faaliyetler yapmak, Yunus Emre'nin Karaman'la özdeşleşmesini sağlamak istiyoruz. Bu bağlamda üniversitemizde Yunus Emre ile ilgili pek çok faaliyet planladık ve adım adım bunları hayata geçireceğiz. Bu konuda sizlerin ilgisiyle Yunus Emre'yi Karaman'a yakışır bir şekilde yalnızca bu yıl değil, bundan sonraki yıllarda da anmaya devam edeceğiz."
Rektör Namık Ak, toplantıda Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında KMÜ olarak yapmayı planladıkları faaliyetlere ilişkin ipuçlarını paylaşarak şu başlıklara değindi: "Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu düzenlemek, Bizim Yunus'un Bizim Şehirleri adlı projeyi hayata geçirmek, Yunus Emre Atlası'nın hazırlanarak yayımlanmasını sağlamak, Yunus Emre Müzesi kurulması için çalışmalar başlatmak, Yunus Emre ile ilgili TV programlarına katılmak ve köşe yazıları yazmak, Yunus Emre ve Türkçe söyleşileri gerçekleştirmek, Yunus Emre Okumaları'nın yıl boyunca devam etmesini sağlamak, Yunus Emre'ye ilişkin içerikler üretmek; film ve tiyatro senaryoları, meddah gösterileri, şiir, hikaye ve kompozisyonlar, akademik makaleler, ödül programları ve yarışmalar, konferans ve paneller gerçekleştirmek, üniversite bilimsel dergilerinin Yunus Emre Özel Sayısı olarak çıkmasını sağlamak, Yunus Emre ve Türkçeye ilişkin bilboard, şehir ekranı, araç giydirme gibi donatı çalışmaları yapmak, Yunus Emre Yerleşkesi isim ve tabela çalışmaları yapmak, yerleşkede Yunus Emre'ye ait şiirlerin, heykel, büst, rolyef ve kabartmaların yer aldığı düzenlemeler yapmak, Yunus Emre'nin şiirlerinin ve yaşam felsefesinin her ortamda ve her mecrada yayılması için Yunus İklimi temasıyla çalışmalar yapmak, Yunus Emre şiir albümü çıkarmak, yıl boyunca tasavvuf, halk ve sanat müziği eserlerinin icra edilmesini sağlamak, Yunus Emre güftelerinin bestelenmesi ve okunması ile ilgili çalışmalar yapmak."
Rektör Namık Ak, sunumunun ardından basın temsilcileri ile istişarede bulunarak kendisine yöneltilen soruları içtenlikle cevapladı.


 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum