İşgal esnafın vicdanına terk edildi!

Karaman'ın en büyük sorunları arasında bulunan kaldırım ve yol işgali esnafların vicdanına bırakıldı.

Reklam
İşgal esnafın vicdanına terk edildi!
18 Kasım 2019 - 10:14

Karaman'ın kanayan yarası olan kaldırım işgali her geçen gün artarken, kaldırım işgaline artık birde yol işgali eklendi. Bir çok esnaf satışa sunduğu ürünlerini yayaların kullanımına sunulan kaldırımlarda sergilerken bazı esnaflar ise dükkanlarının önündeki yolu işgal ederek araçların park etmesine karşı önlem aldı. Belediyenin iyi niyeti, ceza yazmaması bir çok esnafca suistimal edildi.

BAŞKANIN İLK TALİMATI KALDIRIM İŞGALİ

Karaman'ın en büyük sorunları arasında ilk 3'e giren kaldırım işgali için 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Karaman Belediye Başkanı seçilen Savaş Kalaycı ilk talimatını kaldırım işgali üzerine vermişti. 31 Mart seçimlerinin ardından Belediye Başkanı Savaş Kalaycı'nın makama oturmasının hemen ertesi günü Karaman Belediyesine bağlı zabıta ekipleri esnafları nezaket sınırarı içerisinde uyararak, kaldırım işgalinin suç olduğunu ve kaldırım işgalinin devam etmesi durumunda cezai işlemle karşılaşabilecekleri yönünde uyarılarda bulunuldu.

ZABITANIN MÜCADELESİNDE ESNAF GERİ ADIM ATMADI

Yapılan uyarıların ardından 30 Nisan 2019 günü Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı'nın talimatı ile zabıta ekipleri yeniden kaldırım uygulaması başlattı. Yapılan uygulamanın ardından Zabıta Müdürlüğünden yapılan açıklamada; yol ve kaldırımların ortak kullanım alanları olduğuna vurgu yapılarak, her türlü işgallerin önlenmesi hususunda denetimlere titizlikle devam edileceği ve uyarılara rağmen işgale devam eden ilgililer hakkında idari işlem yapılacağı bildirildi. Belediyenin gayretli çalışmalarına rağmen bu sorunda en ufak bir ilerleme kayıt edilemedi. Belediyenin iyi niyetle yaklaştığı esnaflar cezai işlem uygulanmamasınından dolayı bu işgalden geriye adım atmadı.

Kaldırım işgalinin yanı sıra engelli yollarıda esnafların malzemeleri ile kapatıldı. Görme engelliler için yapılan özel yol esnafların malzemelerinin altında engelliler ise yolda kaldı.

KALDIRIM İŞGALİ YOL İŞGALİ'NE DÖNDÜ

Kaldırım işgalinden bir nebze olsun geri adım atmayan esnaflar, işin dozunu dahada artırarak yol işgalinede başladı. Bir çok esnaf dükkanının önündeki yoluda duba veya sattığı ürünlerle kapatarak dükkanının önüne park yapılmasını engelledi. Dükkanının önüne araç park edilmesini istemeyen bazı esnaflar ise sürücüler ile tartışmalara hatta kavgaya varan olaylar yaşadı.

KALDIRIM BELEDİYEYE YOL POLİSE

Kaldırım işgallerinin önlenmesinde belediye ekipleri yeterli kararlılığı gösteremez iken yolların işgal edilmesinin belediye ile alakasının olmadığı bildirildi. Yol işgaline Karayolları Trafik yönetmeliğine göre Karaman Emniyet müdürlüğünün müdahale etmesi gerektiği belirtildi. Karaman'ın kanayan yarası haline gelen işgaller ise esnafların vicdanına bırakıldı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Özgür Dinç
    10 ay önce
    Ben dükkanın önüne eşya yada park edilmesin diye duba koyanlardan alışveriş etmiyorum.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----