Havalar soğudu rağbet arttı

Karaman'da havaların soğuması ile birlikte aktarlara rağbet arttı, Karamanlılar hastalanmamak için bitki çaylarına yöneldi.

Reklam
Havalar soğudu rağbet arttı
14 Kasım 2019 - 10:17
Reklam

Karaman'da havaların soğumaya başlaması ile birlikte kış günlerinin vazgeçilmez içeceği olan bitki çaylarına rağmet arttı. Vatandaşlar aktarların yolunu tutarken, aktarlarda en çok satılan ürünler ise Hatmi Çiçeği, zencefil, zerdeçal, tarçın, ıhlamur ve adaçayı oldu.

3 kuşaktır aktarlık yaptıklarını belirten Emre Büyükköse, her yıl kış öncesi Karamanlı vatandaşların hastalıklardan korunmak için bitki çaylarına yöneldiğini belirtti. Büyükköse İmaret gazetesine yaptığı açıklamada “Hava sıcaklıklarının ani olarak düşmesi soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bugünlerde insanların bu hastalıklardan korunmak için ilk başvurdukları yöntem ise bitki çayları. Soğuk havalar bitki çaylarına rağbeti ciddi derecede artırmaya başladı.

Karamanlılar havaların soğumasının ardından en çok hatmi çiçeğini tercih ediyor. Hatmi çiçeginin bronşit, öksürek, astım ve balgama iyi geldiği biliniyor. Hatmi çiçeğinin yanı sıra  zencefil, zerdeçal, tarçın, ıhlamur ve adaçayı'da çok tercih ediliyor. Hastalanıp ilaç kullanmak istemeyen tüm Karamanlılar kış öncesi kendilerince önlem alıyor. 

Biz 3 kuşaktır Karaman'da bu işi yapıyoruz ve sattığımız bütün ürünleri doğal olarak temin ediyoruz. Ben bu dükkanda 18 yıldır bir fiil çalışıyorum. Benden önce babam, babamdan önce ise dedem bu işi yapıyordu. Benim dedem Karaman'ın ilk aktarlarından 1930'lu yılların sonunda bu dükkanı açmış ve halen bu dükkan aktif olarak çalışıyor. Yani yüzyıllardır şifalı bitkiler insanlar tarafından tercih ediliyor. Aslında aktarlık insanlık tarihi kadar eski diyebiliriz. Benim vatandaşlarımıza tavsiyem internetten ne olduğu bilinmeyen karışımları alarak sağlıklı yaşamaya çalışmasınlar.  Son yıllarda bu işin sahtekarlarıda çıktı. En güvenli olan bu işin ehli olanlardan bu ürünlerin temin edilmesi” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----