Karaman ekibi dünya birincisi olsu

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen uluslararası yarışmada Karaman ekibi dünya birincisi oldu.


Karaman ekibi dünya birincisi olsu

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışmasına Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3 insansı robot 2 endüstriyel robot kol, 8 drone, 4 hızlı çizgi izleyen, 1 mini sumo, Toplamda 18 robot 10 Öğretmen ve 16 öğrenci olarak robot yarışmalarına katıldı.

10-11-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Samsun’da düzenlenen yarışmalarda insansız hava aracı (mini drone) kategorisinde dünya birincisi oldu. Geçtiğimiz yıl 12'ncisi düzenlenen yarışmalarda insansız hava aracı ve insansı robot kategorilerinde dünya 3.sü olan okul bu yıl da dünya birincisi olmayı başardı.

 AKAR MÜH-2 isimli insansız hava aracı birinci olurken HÜRKUŞ-1 isimli insansız hava aracı 3. oldu. Bu kategoride ipi göğüsleyen robotların pilotları Ali Furkan Ekmen, Mustafa Solmaz ve Yasin Yuvalıgül isimli öğrenciler olurken, okul öğretmenlerinden Arif Emre Ceylan danışman öğretmen olarak bu başarıya imza attılar. 

Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Bülent Karademir; “Geçtiğimiz yıl yarışmalarda insansı robot ve insansız hava aracı kategorilerinde dünya üçüncüsü olmuştuk. Sıkı çalışmayla bu yıl da bizden beklenen başarıyı gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ilk defa Karaman’ımıza bir birincilik ödülü getirdiler.  İnsansız hava aracı kategorisinde hem dünya birinciliği hem de dünya üçüncülüğü ödülünü kazandık. Ayrıca katıldığımız diğer kategorilerde de 800 robot arasından ilk 15 arasına katılan robotlarımız var. Derece alamasalar da tüm ekip arkadaşlarımız çok ciddi ter dökerek bu yarışmaya hazırlandılar.  Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum ve bu başarıyı Karaman halkına armağan ediyoruz.