Milyonluk projeyi incelemeye geldiler

Karaman'da 2 besi çiftliğine kurulan tesis için bakanlık heyeti Karaman'a geldi.


Milyonluk projeyi incelemeye geldiler

Tarım ve Orman Bakanlığı heyeti Karaman'a geldi. “Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Uygulamaları Projesi” kapsamında 2 besi çiftliğine 1 milyon 200 bin liraya kurulan biyogaz üretim tesisi incelendi.

Karaman'da 2 besi çiftliğine kurulan sürdürülebilir arazi yönetimi ve iklim dostu tarım uygulamaları projesini inceleyen heyet daha sonra Karaman Valisi Fahri Meral'i makamında ziyaret etti. 

Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Ali Kılıç Özbek, Birleşmiş Milletler FAO Temsilcileri ve Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık katıldı.

Ziyarette Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ali Kılıç Özbek, “Sürdürülebilir arazi yönetimi ve iklim dostu tarım uygulamaları projesi” kapsamında Karaman'da  kurulan biyogaz tesisleri hakkında Vali Meral’e bilgiler verdi.

Vali Meral ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek projenin Karaman ve ülke için hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak heyete çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diledi.

Proje kapsamında; Tarım ve Orman bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü ortaklığında Karaman-Konya İllerinde yürütülen “Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Uygulamaları Projesi” kapsamında 500’er büyükbaş hayvan kapasiteli iki çiftliğe 1 milyon 200 bin lira maliyetli biyogaz üretim tesisi kurulduğu belirtildi. Bu tesisler sayesinde çiftliğin elektrik ve ısınma ihtiyacının karşılanacağı, ayrıca Proje kapsamında Elma bahçeleri kurulacak olup yüzey altı damlama sulama sistemi tesis edilerek Karaman'da ki su kullanımına yönelik tasarrufun önemine dikkat çekileceği ifade edildi.