Uyuyamayanlar bu servise koşuyor

Karaman'da uyku problemi yaşayan hastalar 2 yataklı serviste tedavi ediliyor.


Uyuyamayanlar bu servise koşuyor

Karaman'da 2 yataklı uyku laboratuvar servisinde alanında uzman olan 3 uzman doktor ve 3 Laboratuvar teknisyeni hizmet veriyor. 2 yataklı serviste yıllık ortalama 550 hasta tedavi ediliyor.

Karaman Devlet Hastanesinde alanında uzman olan Göğüs Hastalıkları Uzman Hekimleri (Uzm. Dr. Münir Tümkaya, Uzm.Dr. Emel Sarıtaş, Uzm. Dr. Ümmiye Duran) ve 3 Uyku Laboratuvar Teknisyeni uyku problemi yaşayan hastalara şifa oluyor.

Yılda yaklaşık 550 hastanın tedavi edildiği serviste horlamanın yanı sıra uykuda solunumun durması, yorgunluk, sabah uykudan uyanınca meydana gelen baş ağrıları, dikkat ve konsantrasyon güçlüğü, istirahat halinde uyuklama gibi hastalıklar tedavi ediliyor.

Uyku bozuklukları ve uyku apnesi hakkında açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Münir Tümkaya sağlıklı bir beden için uykunun çok önemli olduğunu belirtti.

Tümkaya; “Uyku sağlık için esastır. İnsan organizmasının yenilenmesini gündüz uyanıklığı ve kendini iyi hissetmesini sağlar. Uyku bozuklukları ise sıklıkla iyilik halini bozar bir dizi sistemik ve psikolojik bozukluğa yol açar. Klinik anlamda ilk hastalık tanımlamaları 1960 yılında başladı. Yaklaşık 84 kadar uyku hastalığının varlığı bilinmektedir tedavi yapılmaz ve önlem alınmaz ise sosyoekonomik boyutu çok olur. Başta trafik ve iş kazalarına neden olacağı bilinmektedir uyku bozukluğu bir halk sağlığı problemidir.

Uyku hijyenin bozulması;

Kent ışıklarının oluşturduğu aydınlık, trafik gürültüsü, iş yaşamı, sosyal yaşam ve yetişmeyen işler nedeni ile uyku süresinin kısalması kronik uyku yoksunluğu ve gündüz aşırı uykusuzluğa neden olur. Uyku: İnsan vücudunun dinlenmesi, zindeleşmesi, öğrenilen bilgi ve becerinin hafızaya kaydedilmesi için gerekli bir süreçtir. İnsan her gün düzenli olarak kesintisiz 6- 8 saat arasında uyuması gerekir. Uyunan ortamın uyku için elverişli koşulu sağlaması gerekir bu özelliklerin hepsine uyku hijyeni denir.

1. İnsomnia; uykuyu başlatamama ve sürdürememe durumu %10-20 sıkıldığı %50 kronik hastalıklara bağlıdır.

2.Uykuya bağlı solunum başlaması UAS-Morbidite ve mortalitesi en yüksek olan gruptur.

Belirtileri; 
Horlama,
Aralıklı nefes durup başlama dönemleri,
Baş ağrısı, 
Gündüz uyuklama hali, sanki gece uykusu uyumamış hissi
Tedavi Edilmezse Neler Gelişir;
Kardiyovasküler hastalıklar, 
SSS  bulguları,
Felç,
İnatçı HT,
Akciğer HT
Metabolik hastalık (insülin direnci DM),
Kalp krizi
Kalp ritim bozukluğu ve uykuda ani ölüm

3.Hipersomnolens (santral sinir sistemi nedenli) Bu olguların ortak özellikleri gündüz aşırı uykuluk halidir. En sık görülen Narkolepsi en önemli belirtisi kontrol edilemeyen yer gözetmeyen ani uyku atağıdır. İkinci belirtisi hastanın aşırı heyecanlanması çok mutlu olması ve ani bir gülme sonrasında kaslarında gevşeme ile düşmesi ya da düşecek gibi olmasıdır.

4.Sirkadiyen Ritim Uyku-Uyanıklık Bozuklukları; En çok vardiya çalışanlarda görülür ve aşırı uykululuk hali eşlik eder.

Osbstüktif  Uyku Akne Sendromu 

Uyku bozukluklar içinde en sık görülen hastalıktır. Erkeklerde %3-7 kadınlarda %2-5 özellikle yaş ile sıklığı artmaktadır ve ilerleyen süreçte DM, metabolik sendrom,  KVH,  SVH yol açmaktadır. Ayrıca göz ardı edilen ancak gündelik yaşam için çok önemli olan başka bir risk ise bu sendromun psikolojik eşlik eden hastalıklara yol açmasıdır. 

Tedavisi
Sigara ve alkolün bırakılması
Kilo verme
Yatış pozisyonu
Altta yatan hastalıkların tedavisi
Ağız içi araçlar
Cerrahi uygulamalar
Üst solunum yolu kas stimülasyonu
Başta pozitif hava yolu basıncı (PAP)
Ancak bu tedavi yöntemlerinden PAP hasta tarafından kabul edilmemesi ve uyum oranı düşüktür.%29-81 gecelik PAP kullanımı 4 saat yeterlidir. Karşılaşılan sorunların%50 ye yakını maske kaynaklıdır(maske kaçağı – cilt lezyonları)” dedi.