Gözler Yeniden O Projede

Reklam
Gözler Yeniden O Projede
12 Şubat 2020 - 09:42

2004 yılında dönemin Belediye Başkanı Ali Kantürk ile başlayan “Kent Meydanı” projesi yıllardır değişimlere uğrayarak çeşitli aşamalarda geçti. Kent meydanı projesi yıllar içerisinde bir çok kez değiştirildi. Karaman'da kent meydanı projesi kapsamında yeni bir adım atıldı. AK Parti Karaman Belediye Meclis üyeleri Karaman Belediye meclisine verdiği dilekçe ile bu alanın belediye bütçesine dokunmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve hükumetin bütçesinden yapmak için 8 bin metrekarelik alan için muvafakat istedi. Bu alana yapılacak olan projenin belediye imkanları ilede yapılabileceğini belirten Karaman Belediye Başkan yardımcısı Kazım Gücüyener, mademki böyle bir millet bahçesi projesini hükumetimiz yapacak, bunu daha büyük bir alana yapalım”

AK Partili Belediye meclis üyelerinin sunduğu teklifin gündeme alınmasını MHP ve CHP'li Belediye meclis üyeleri reddederken, AK Partili 16 üye kabul etti. Oy çoğunluğu ile gündeme alınmasına karar verilen teklif plan ve bütçe komisyonu ile imar işleri komisyonuna gönderildi.

BAKAN KURUM SÖZ VERMİŞTİ, BU ALANI HÜKUMETİMİZ YAPACAK

Karaman AK Parti Belediye Meclis üyeleri Şubat ayı olağan Belediye Meclis toplantısı öncesi verdiği dilekçe ile Aktekke meydanı projesi içerisinde yer alan bölgede bir millet bahçesi yapılması kararı verildiğini belirterek bu alanın hükumet ve devlet bütçesi ile yapılması gerektiğini, bu alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılabilmesi için ise belediyeye ait olan 8 bin metrekarelik alanın hazineye devredilmesi gerektiğini, bu konunun belediye meclisinde görüşülerek karara bağlanmasını talep etti.

Ak Partili meclis üyelerinin meclise sunduğu dilekçede; “Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından kamuoyunun bilgisine sunulan millet bahçelerinin 81 ile yaygınlaştırılmasına yönelik görev Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmiştir. Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un 25 Şubat 2019 günü Karaman'ı ziyaretinde Karaman merkez Ali Şahane, İmaret ve Külhan Mahallelerini sınırları içerisinde, Ali Şahane Mahallesi 5172 ada ½ parsel 716.29 metrekare, İmaret Mahallesi 5173 ada 1 parseldeki 682.28 metrekare, İmaret Mahallesi 5174 ada 1 parseldeki 543.44 metrekare, İmaret Mahallesi 5175 ada 1 parseldeki 1539.55 metrekare olan mülkiyetleri Karaman belediyemize ait alanın ulaşım kolaylığı ve tarihi alanlarla bütünlüğü ile millet bahçesi yapılmasına karar verilerek 12 Mart 2019 tarih ve E53796 numaralı yazı ile talimatlandırılmıştır. Belirtilen alana yönelik her türlü imar planı ve proje yapılması için yatırım içerisinde yer alan belediyemiz adına tescilli taşınmazların hazineye devredilmesi belediyemiz tasarrufunda bulunan yol, park ve benzeri yerlerin Çevre ve Şehircilik bakanlığına yapılacak olan her türlü imar planına yönelik muvafakat verilerek belediyemiz adına tescili gereken taşınmazlarında hazineye bedelsiz devredilmesini belediye meclisinin takdirlerine arz ve talep ederiz. Gerçekleştirilecek hizmetlerin şehrimize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz” ifadelerine yer verildi.

BELEDİYE OLARAK BUNU YAPMAYA MUKTEDİRİZ

AK Partili meclis üyelerin teklifinin ardından söz alan Karaman Belediye Başkan yardımcısı Kazım Gücüyener; “ Bu konu epeydir gündemde, bu konu ile ilgili biz Çevre ve Şehircilik bakanlığı ve ilgili muhataplarla görüştük. Bu görüşmelerimizdeki ana konu buradaki belediyemizin daha önce yaptığı masraflar. Aşağı yukarı Anafartalar okulu ile ilgili 20 milyon gibi bir harcamamız olmuş. Biz Çevre ve Şehircilik müdürümüzle ve vali beyle görüştüğümüz zaman bu konularda belediyemize bir yardımcı olunabilinirse çevre ve şehircilikle oturulup bu konular daha detaylı bir şekilde görüşülebilir diye bir görüşme yapıldı. Hatta bu konu ile ilgili resmi yazışmalarda da bulunuldu. Biz bu konu ile ilgili kendilerinden cevap bekliyoruz. Burada amaç Karaman'ı kazandırmak, Karaman'a bir şeyler katmak. Ben şahsi olarak şunu da ifade etmek istiyorum, burası şehrin merkezi fakat alan olarak düşündüğümüzde bir millet bahçesinin için küçük bir alan. Belediyemizin gücü var belediyemiz burayı kendisi de park yapabilir, bunu yapmaya muktediriz. Millet bahçesi yapılacaksa daha büyük bir alan, Karaman'ımıza hakikaten bir ihtiyaçtır burası için çevre ve şehircilik müdürlüğü önündeki büyük alan olabilir burayı mesela toplu konut idaresinden burayı geri isteyebiliriz. O alanda aşağı yukarı 4 yüz bin metrekareye büyük bir millet bahçesi yapılabilir. Başka büyük bir yerde başka bir büyük alan bulabiliriz. Ben arkadaşlarımıza şunu teklif ediyorum, dar ve küçük bir alanda yapalım demeyelim, daha büyük bir alanda, Karaman'a daha büyük bir hizmet olacak şekilde bir alan belirleyip orada yapalım diye düşünüyoruz. Bu konuyu ilgili muhataplarada bir kaç defa bildirdik. Bakanlığa bu konuda yazılarımızıda yazdık” dedi.

HÜKUMET BÜTÇESİ İLE YAPALIM BELEDİYE KAYNAĞINA EK YÜK OLMASIN

Gücüyener'in konuşmasının ardından şehir merkezinde bir millet parkına ihtiyaç olduğunu belirten AK Parti grup sözcüsü Tamer Yıldızbaş; “Bu alan yazımızdada belirtildiği üzere tarihi ve şehrimizin merkezine yakınlığı açısından uygun görülmüş bir yer ve 89 bin 709 metre kare bir alanı kapsıyor. Bu 89 bin 709 metrekare alanında büyük bir çoğunluğu hazineye ait. Sadece belediyeden hazineye devredilmesini istediğimiz alan 8 bin metrekare gibi bir alan. 89 bin metrekare alanın millet bahçesi yapılması tamamen belediyemiz kaynakları ile değil, hükumetimiz ve devletimiz kaynakları ile yapılması belediyemize ek bir bütçe, ek bir yük getirmeden hükumetimiz tarafından yapılması ve Karaman'ımıza kazandırılması düşünülüyor. Bu konuda bu alanın şehrimizin merkezinde bulunması ve bütün vatandaşlarımızın bundan daha güzel bir şekilde faydalanabilmesi adına önerimizi, dilekçemizi verdik” dedi.

20 MİLYON LİRA İÇİN HÜKUMETİMİZDEN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

Yıldızbaş'a cevap veren Gücüyener ise; “Tamer beyin verdiği rakamlarda bir yanlışlık var. Ne yazık ki orası 89 bin metrekare alan dediği yer iki etapta değerlendirilmiş. 1'inci etap ve 2'nci etap diyerek. Tabiki 1'inci etap denince kale eteğinden başlayıp, eski hastane çay bahçesi civarını kapsıyor ve onun devamındaki Aktekke camisi ucuna yani oradaki binalarında kamulaştırılması ile ilgili bir alanı kapsamakta. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tamamını istemiyor, sadece 1'inci etapla ilgili olan bölümü istiyor. Orasıda aşağı yukarı 20 bin metre kare falan. 8 bin metre karesinin belediyemize ait olduğu doğrudur. Bizim o konuda zaten görüşmelerimiz devam ediyor. 20 bin metrekarelik şehrin merkezinde bir park yapılması araç otoparkıyla vesairesiyle bir yer yapılması hakikatten millet bahçesine pek yakışmayacak bir yatırım olabilir. Millet bahçesi denince aynı bizim Türk dünyası parkı gibi daha geniş bir alanda, daha büyük bir alanda, daha büyük bir yatırımın getirilmesi ile ilgili olabilir diye düşünüyorum. Hükumetimiz Allah razı olsun böyle bir şeyi başlatmış yapmayıda düşünüyor ama bu şansımızı daha büyük bir alanda değerlendirelim. 20 bin metrekareyi şehrin göbeğine sıkıştırmayalım diye düşünüyoruz. Buradaki 8 bin metrekare alanla ilgili dediğim gibi Karaman Belediyesinin yaklaşık 20 milyon lira gibi bir harcaması söz konusu. Karaman'ın bir harcaması söz konusu. Biz bununla ilgilide devletimizden, hükumetimizden anlayış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

AŞAMALAR OLABİLİR TAMAMLANDIĞINDA 90 BİN METREKAREYİ KAPSAYACAK

Projenin tamamlandığında 90 bin metre kareyi bulacağını deklare eden Yıldızbaş; “Bu proje şehrin merkezinde 90 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Tabiki bu proje birkaç aşamadan oluşabilir. Sonuçta yapılanmalar yapılıyor 1'inci etap, 2'nci etap diye. Burada da birkaç etap olabilir ama proje bittiği zaman 90 bin metrekare büyüklüğüne ulaşacak olan bir millet bahçesinden söz ediyoruz” dedi.

12 MİLYONA NERESİ KAMULAŞTIRILABİLİR?

Yıldızbaş'ın sözlerine karşı yeniden söz alan başkan yardımcısı Kazım Gücüyener ise; “Şimdi tekrar tekrar ifade ediyorum 2'nci etap dediğimiz zaman Aktekke meydanının karşısındaki binalar komple kamulaştırılması gerekiyor. Yüksek bir kamulaştırma bedeli var. Biz çevre ve şehircilik il müdürlüğü ile görüştüğümüzde buraya ait ayrılan kaynağın sadece 12 milyon olduğunu söylediler. Yani Tamer bey 12 milyon ile nereyi kamulaştırabilir ona bir cevap versin bu bir. İkincisi biz diyoruz ki bize söylenen ikinci etapla asla ilgilenmedikleri birinci etap yani 20 bin metrekarelik boş alanla ilgilendiklerini mutlaka oraya bir şeyler yapılması gerektiğini düşündüklerini ve ellerindeki kaynağında sadece 12 milyon lira olduğunu söylediler. Bizde dedik ki buna yeni bir kaynak yeni bir yer bulalım daha büyük bir iş yapalım. Tekrar tekrar söylüyorum ama gönlümüz bunu arzu ediyor. Hükumet yapacaksa, devlet yapacaksa daha büyük bir alana bunu yapalım” dedi.

MHP VE CHP REDDETTİ, AK PARTİ KABUL ETTİ

Meclise AK parti grubu sözcüsü Tamer Yıldızbaş ve Karaman Belediye Başkan yardımcısı Kazım Gücüyener tarafından yapılan sunumların ardından verilen dilekçenin gündeme alınıp alınmaması meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. Yapılan oylamada MHP ve CHP grubu AK Parti grubunun verdiği dilekçenin gündeme alınmaması yönünde oy kullandı. 16 Ak Partili belediye meclis üyesi ise teklifin gündeme alınması yönünde oyunu verdi. Teklif oy çoğunluğu ile gündeme alınarak plan ve bütçe komisyonu ve imar komisyonuna sevk edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----