Reklam

Eski İl Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar !

Karaman’da olaylı geçen Ak Parti Merkez ilçe kongresinin ardından, geçmiş dönem Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Muhammet Yaren bir açıklama yaptı.

Reklam
Eski İl Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar !
Editör: Ali Dağlı
12 Eylül 2020 - 16:14
Reklam

Karaman’da olaylı geçen Ak Parti Merkez ilçe kongresinin ardından, geçmiş dönem Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Muhammet Yaren bir açıklama yaptı. Listenin kabul edilmemesini eleştiren Yaren, 'Nitelikli siyaset' vurgusu yaptı. Yaren açıklamasında ‘’Kendi yazdıkları delegenin karşı listeye, yani Mehmet Sami Şahin’in listesine oy vermesinden korktular’’ dedi.

Muhammet Yaren’in açıklaması şöyle; ‘’Demokrasi sadece siyaseti ilgilendiren bir kavram olmayıp, sosyal çevre içerisindeki insan hayatı için de gerekli ve zaruridir. Bu yönüyle demokrasi, sosyal yapı ve siyasal kültürün ortak yönüdür. Kentlerin sosyal yapıları ve siyasal kültürü demokrasinin o yöredeki niteliğini belirler. Bireyler ancak bu düsturla girdikleri rekabet ortamında ‘Nitelikli’ olarak görülebilir. Kaybetme korkusuyla sosyal yapının sesine kulak tıkamak, delegeyi yok saymak ve demokrasiyi bypass etmek, seçme-seçilme kültürüne zarar verip ‘Niteliksizliği’ doğurur. Şahısların kendi makamlarını korumak adına demokrasiden intikam alması, kendilerinden başkası ile çalışmayı hedefleyen partiliye had bildirmesi ve camiaya ayrışma tohumları ekmesi hakkı değildir.

Süreci kişiselleştirmek, egoları yükseltmek ve gayri meşru yöntemlere başvurmakla temsil edilen makama zarar verildiği görülmelidir. Demokrasiyi çektiğimiz zaman sosyal yapı ile siyasetin ortak paydası kalmayacağından, toplumun siyasete olan ilgisi azalır ve güveni yıpranır. Bu açıdan bakıldığında siyasette ‘Ben merkezli’ düşüncelerin ne denli büyük yaralar açacağı görülmelidir. Kişilerin kendi ekibiyle hazırladığı delegeyle bile kaybetme korkusu yaşaması, yaşadığı-faaliyet yaptığı bölgede hiçbir hemşerimizin gönül hanesine giremediğinin farkındalığıdır. Kongre iptaline tevessül etmek, seçimle kazanılması gereken mevkiyi teberrük ile yönetmeyi istemek acziyettir. Genel Başkanımızca bir göreve atanmak elbette lütuftur ancak, emek vermeden, alın teri dökmeden sürekli aynısını bekleyip alışkanlık haline getirmek siyasetin fıtratını bozar. Kongreler siyasi partiler için ‘Er meydanı’ niteliği taşıdığından, Er kişi olanlar er meydanından kaçmazlar. Siyasi hayatının tamamında sandığa gösterdiği hürmet ve saygısı ile bilinen partimizi, sandıktan kaçar bir görüntüye sokmaya çalışmak, kişilerin fikren hangi paralel memeden beslenerek siyaset yaptığını sorgulatır. Yapacağı işin ilhamını, prensiplerini genel başkanından almayıp, fikrî bulanıklık yaşayan bir kimse, temsil ettiği kudret için cüsse değil ceset hükmündedir.

Merkez ilçe başkan adaylığı vesilesi ile yürüttüğü çalışmalarda, şahsı ile ekip arkadaşlarının davranış ve tutumlarının, partimize-Karaman’ımıza yakışır olmasına ve nihayet nitelikli olmasına azami gayret gösteren Mehmet Sami Şahin’i kutluyorum. Yarışın kazananı olmayı isteyip gönül seferberliği başlattığını görmekle birlikte, kazanmak için her yolu mubah görmeyişine de gıpta ederek şahit olduk. Mahkemenin kadıya mülk olmadığı sözleri ile büyüdüğümüz bu topraklarda, emanetçisi olması gereken makamları ‘Malı’ gibi görenlerin uğurlanma zamanı geldiğini bugün kongre alanını dolduran ve olan bitene tepki gösteren delegelerimiz gösterdi. Şeffaf, dürüst ve ilkeli gitmesi gereken sürece leke düşürülmüş, partililerimizin seçme hakkı yok sayılmıştır’’ sözlerine yer verdi.


Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ferdi baba
    1 ay önce
    Liste mi mi mi miListedeki bütün isimler vatan millet sevdasıyla yanmıyor mu. Neyi paylaşamadınız. Kim kimle kimin eli kimin cebinde.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----