Emeklinin Kurban Bayramı ikramiyesi tarihi belli oldu!

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi Ramazan Bayramı'ndaki 1000 TL'lik ikramiyeleri almalarının ardından, temmuz ayı başında enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte temmuz zammını öğrenmişti. Zamlı emekli maaşlarını bu ay içerisinde hesaplarında görecek olan vatandaşlar için bir diğer önemli konu da Kurban Bayramı ikramiyeleri. Bu süreçte bireyler hem 'emekli maaşları ne kadar oldu?

18 Temmuz 2019 - 11:42
Reklam

12.3 milyonu aşkın emeklinin gözü hem temmuz zammında hem de kurban bayramı ikramiyesinde. Bu yazı kazançlı geçiren emekliler 5-9 Ağustos tarihleri arasında Kurban Bayramı ikramiyelerini hesaplarında görecek.

Emekliler, her yıl Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi biner lira ikramiye alma hakkı elde etti. Bu yılki bayram ikramiyelerinin ilki 31 Mayıs'ta ödendi.

Önümüzdeki ay da emeklilere ikinci bayram ikramiyeleri ödenecek. İlk 6 aylık enflasyona göre belirlenen yılın ikinci zammı maaşlarına yansıtılmaya başlayan emekliler, Kurban Bayramı'ndan önce de bin liralık ikramiyeyi hesabında görecek.

Emeklinin Kurban Bayramı ikramiyesi tarihi belli oldu! Temmuz zammı ile birlikte emekli maaşları ne kadar oldu?

İkramiyenin tarihi aşağı yukarı belli. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos'ta kutlanacak. İkramiye 5-9 Ağustos tarihleri arasında hesaplara yatırılacak.

Kesin ödeme tarihini Sosyal Güvenlik Kurumu duyuracak. İkramiyeden sadece mevcut emekliler değil, yeni emekliler de yararlanacak.

İkramiyenin ödeneceği tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar, bin liralık bayram ikramiyesini cebine koyabilecek. Yasaya göre, ikramiyeden yararlanmak için ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alıyor olmak gerekiyor.

Kurban Bayramı ikramiyesini almak için, bunun ödeneceği tarihe kadar emekli aylığının bağlanması gerekiyor.

DUL VE YETİMLER DE ALACAK

Bayram ikramiyesinden, vefat eden emeklilerin hak sahibi yakınları da yararlanabilecek. Dul ve yetimler ikramiyeden hisseleri oranında faydalanacak.

Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara ise en fazla ödeneğe imkan veren tek dosya üzerinden ödeme yapılacak.

Sürekli iş göremezlik aylığı bağlananlara da iş göremezlik oranıyla hesaplanan tutarda ikramiye ödenecek..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..