Dönüş yolculuğu başladı

İzin sezonunu Karaman'da geçiren gurbetçiler dönüş yoluna çıktı. Gurbetçiler 1 aylık sezonda 3 milyon liradan fazla sıcak parayı Karaman ekonomisine kazandırdı.

Reklam
Editor: Buket Toprak
20 Ağustos 2019 - 10:42 - Güncelleme: 23 Ağustos 2019 - 10:18
Reklam

Karaman'da yaz sezonunda izinlerini geçirmek üzere memleketlerine gelen gurbetçilerin izin sezonu sona erdi. Gurbetçiler Karaman'dan ayrılırken ekonomiyede olumlu katkıda bulundu. Gurbetçiler 1 ayda 3 milyon liradan fazla parayı kentteki esnaflara bıraktı.

Heryıl olduğu gibi bu yılda yurt dışında yaşayan Karamanlı gurbetçilerin bir çoğu izinlerini geçirmek üzere memleketleri Karaman'a geldi. Yıllık izinlerini Karaman'da geçiren gurbetçiler akrabalarını ziyaret ederken, memleketlerinde alışveriş yapmayıda ihmal etmedi.

Ortalama her gurbetçi ailenin en az 1000 euro bıraktığı Karaman'da 1 ay içerisinde 3 milyon lirayı geçen bir sıcak para esnaflara can suyu oldu.

EURO DEĞERLENİNCE BURADA HARCIYORLAR

1 Euro'nun Türkiye'de 6 lira ya eşdeğer olması gurbetçilerin büyük avantajı oldu. Yurt dışında 10 euroya aldıkları bir ürünü memleketlerinde 20 liraya almaları bir çok gurbetçinin yıllık alışverişlerini memleketlerinde yapmasına vesile oldu. Gurbetçiler 1 yıl boyunca kullanacağı özellikle konfeksiyon ürünlerini burada alarak yurt dışına götürdü. 

Genellikle izinlerini kurban bayramına denk getiren gurbetçiler artık yavaş yavaş Karaman'dan ayrılmaya başladı. İzinleri biten gurbetçiler yeniden yaşadıkları ülkeye dönmeye başladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..