Doğalgaz faturaları 750 TL'yi gördü!

Karaman'da ve doğu illerinde doğal gaz faturaları 750 liraları gördü. Uzmanlar faturaları düşürmenin formüllerini belirledi.

Reklam
Doğalgaz faturaları 750 TL'yi gördü!
14 Ocak 2020 - 09:09
Reklam

Doğalgaza son bir yılda gelen zamlar, kışın en sert geçtiği aylardan olan ocakta faturalara da yansıdı. Sıcak bölgelerde 500 TL'yi geçen faturalar İç Anadolu ve doğu illerinde 750 TL'yi buldu. Faturaların yüksek geldiği bu dönemde vatandaşlar doğalgazdan tasarruf yöntemlerini araştırmaya başladı. 

İşte doğalgazda tasarrufun püf noktaları

Sıcak bölgelerde aylık tüketim bedeli 500 TL’ye ulaşırken; sert iklimin hâkim olduğu İç Anadolu ve Doğu Anadolu’daki illerde faturalar 750 TL’ye dayandı. Küçük ama etkili tedbirlerle enerji kaynaklarını verimli kullanan tüketiciler, doğalgaz faturasında yüzde büyük oranda tasarruf sağlayabiliyor.

-Ortamda ısı dağılımını sağlayan radyatörlerin önüne mobilya, üzerine saksı, çamaşır gibi eşyalar konulmamalı. Perdeyle kapatılmamalı.

-Radyatör ile duvar arasına ısı yalıtımı materyali konulması, sıcağın dışarı çıkmaması için önemli.

-Camlara film uygulayarak panjur kullanarak da içeriye soğuk girmesini ve ortamdaki ısının dışarı çıkmasını engelleyebiliriz.

- Radyatörler iki yılda bir yetkili tesisatçı tarafından temizlenmeli, suyu boşaltılmalı. İstenilen düzeyde ısı için termostatik vana tercih edilmeli.

- Sıcak suyun radyatöre geçişini kısarak, kombinin daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz.
-Termostatı 1 derece düşük sıcaklığa ayarlayarak, faturadan yaklaşık yüzde 5 tasarruf yapabiliriz.

- Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük ayara getirin. Sıfırdan kombiyi çalıştırmak daha fazla enerji tüketir.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----