ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR!

Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü. Yoksulluk, kıtlık ve açlıkla mücadele etmek için çiftçinin üretimine her daim ihtiyacımız var. Fakat ne yazık ki çiftçiler kuraklık nedeniyle en zor yılını yaşıyor.

ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR!
14 Mayıs 2021 - 20:49
Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü. Yoksulluk, kıtlık ve açlıkla mücadele etmek için çiftçinin üretimine her daim ihtiyacımız var. Fakat ne yazık ki çiftçiler kuraklık nedeniyle en zor yılını yaşıyor.
Pandemi döneminde büyük güçlük yaşayan çiftçiye son darbeyi kuraklık vurdu. Yağışlar son 50 yılın en düşük seviyesine gerileyerek çiftçiyi neredeyse bataklığa sürüklüyor. Yağmurun yağmaması üzerine yağmurlama sulama yöntemi ile ürünlerini yetiştirmeye çalışan çiftçi her ne kadar ürününü kurtarsa da elektrik borçlarından yakınıyor.
Bu yıl içinde yağmurun yağmaması Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yaşayacağı gıda sıkıntısının alarmını veriyor. Arpa, buğday üretimi gibi kuru tarım yapılan bölgelerdeki kuraklık krizi afet boyutuna varmış durumda. Buğdayda yüzde 80 arpada ise yüzde 90’lara varan kayıp bekleniyor. Özellikle mısır üreticileri durumdan oldukça rahatsız. Yetişmesinde oldukça fazla su isteyen mısır çiftçinin belini büküyor.

KURAKLIK FATURAYA YANSIYOR

Kuraklık nedeniyle tarımsal sulamada kullanılan enerji miktarı önceki yıllara göre oldukça fazla. Yağışlar geçen yıllara göre yüzde 50 kadar azalmış durumda. Kuraklığın farkına varan çiftçi ise çareyi tarımsal sulama yöntemlerinde arıyor. Hayliyle durum böyle olunca kullanılan elektrik ise faturayı kabartıyor.

Türkiye Ziraat Odası Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlama mesajının bir kısmında çiftçinin sorunlarından ve üretimin artması için yapılması gerekenlerden şu şekilde bahsettiği dikkatimizi çekiyor:

“Gübre, elektrik, ilaç, yem gibi girdiler ile sulama ücretlerindeki artış tarımsal üretimi olumsuz etkilemektedir. Gübre fiyatları üretimde önemli bir kriterdir. Fiyatlar arttığında kullanım azalmakta, yeterli ve kaliteli bir üretim sağlamak güçleşmektedir. Girdi fiyatları makul seviyelere çekilmelidir. Çiftçilerimizin sulama birlikleri ve elektrik şirketlerine olan borçları nedeniyle tarımsal desteklere konulan blokeler kaldırılmalıdır.

Üreticilerimiz, yapılandırma sonrasında bile kredi borçlarının ödenmesi konusunda büyük sıkıntı yaşamaktadır. Beklentimiz çiftçilerimizin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları ile elektrik, sulama, BAĞKUR primleri gibi borçlarının faizsiz olarak uzun vadeli yapılandırılmasıdır. Ayrıca BAĞKUR primlerinde indirime gidilmelidir.
Destek miktarları girdi fiyatlarında yaşanan artışlar göz önünde bulundurularak artırılmalıdır. Çiftçilerimize ek destek verilmelidir.
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, ise sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda 14 Mayıs Dünya Çiftçi Gününü kutlayarak şu sözlere yer verdi;Bugün bu toprağın sahiplerinin, milletin efendilerinin günü. Emekleriyle toprağı yoğuran, sezonları süresince alın terini eksik etmeyen, soframıza gelen her türlü nimette büyük emeği geçen ve emeklerini, üretime dönüştüren tüm çiftçilerimizin, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, bol kazançlı, bereketli, sağlıklı bir yıl diliyorum.” 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum