CHP'li meclis üyelerinden israf vurgusu

Reklam
01 Kasım 2019 - 18:10
Reklam

Karaman'da bugün Karaman Belediye Meclisinin Kasım ayı olagan toplantısı yapıldı. Yaklaşık yarım saat süren toplantı, meclis gündeminin okunması ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından Pazartesi gününe ertelendi. CHP'li meclis üyeleri ise toplantıların hep başka günlere ertelenmesinin belediyeye bir maliyet getirdiğini belirterek, belediye bütçesinin israf edildiğini belirtti. 

Karaman'da Kasım ayı olağan Belediye Meclis toplantısı bugün 15.00'da Karaman Belediyesi Meclis salonunda yapıldı. Meclis birinci başkan vekili Mustafa Karaardıç'ın başkanlık ettiği toplantıda meclisin bu ayki gündem maddeleri okunarak gündem maddelerinin kabulü oylandı. Oylamaların ardından Belediye Meclis toplantısının birinci oturumu kapatılarak ikinci oturum için Pazartesi günü belirlendi. 

CHP'li meclis üyelerinden israf vurgusu

Toplantının Pazartesi gününe ertelenmesinin ardından CHP'li belediye meclis üyesi Onur Irgat söz alarak, toplantıların bir başka güne ertelenmesinin doğru olmadığını belirtti. Toplantıların genelde yarım saat sürdüğünü belirten Irgat toplantıların ertelenmesinin belediyeye bir maliyet oluşturduğunu ve belediye meclis üyelerininde yarım saatlik toplantılarda verimli  bir karar veremediklerini söyledi. 

Onur Irgat'ın ardından söz alan CHP'li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Bülent Demir ise komisyonların çok yavaş çalıştığını belirterek 2 ay önce verdikleri önerge için komisyonun daha yeni toplandığını belirtti. CHP'li üyelerin komisyonlarda bulunmadığını belirten Demir; “Komisyonlar çok yavaş ilerliyor. 2 ay önce verilen bir önerge bile daha sonuçlanamamış daha komisyon önerge için dün toplanmış. Komisyonların kararları ve raporlarını bizlerde burada öğreniyoruz ve alel acele bir karar vermemiz gerekiyor. Bu raporlar bizlere daha önceden verilir ise bizlerde daha sağlıklı kararlar verebiliriz” dedi.

CHP'li meclis üyelerinin konuşmasının ardından meclis birinci başkanvekili Mustafa Karaardıç'ta meclis toplantılarının ertelenmesinde belediyeye artı maliyet çıktığı için kendisininde vicdanen rahatsız olduğunu söyledi.

HER OTURUMA 150 LİRA

Kanun gereği Belediye Meclis üyeleri her oturum için 150 lira ödenek alıyor. Karaman'da ortalama yarım saat süren oturumlar ayda 3 defa tekrarlanırsa her belediye meclis üyesi 450 lira ödenek alıyor. Yani Belediye Meclis üyelerine 3 oturum toplamında yaklaşık 14 bin 400 lira para ödeniyor.

Toplantının ardından imaret gazetesine konuşan CHP'li üyeler; “Bizler burada kamuoyu adına görev yapıyoruz ve kamuoyunun çıkarını gözetmemiz gerekiyor. Bizlere her oturum başına belediyenin kasasından para ödeniyor. Bizler belediyemizin kısıtlı bütçesinin daha verimli kullanılmasını istiyoruz. Toplantılar yarım saat içerisinde biteceğine bütün konular aynı gün konuşulsun hem belediye bütçesi zarar görmesin hemde belediye meclis üyeleri zamanı daha etkin ve verimli kullanabilsin” dediler. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----