Çelik jantlar yeniden hayat buluyor

Karaman'da bir ilki gerçekleştiren Yusuf Çalıcı kullanılamaz hale gelen jantları yeniden ekonomiye kazandırıyor.

Reklam
Çelik jantlar yeniden hayat buluyor
18 Ocak 2019 - 11:45
Reklam

Karaman'da çelik jant ve yay sektöründe ilk ve tek olan Yusuf Çalıcı ömrünü tamamlamış hatta kaza sonrası parçalanmış jantlara yeniden hayat veriyor.

Karaman'da uzun yıllardır yay üreten Yusuf Çalıcı Karaman'da bu yıla kadar olmayan bir sektörü Karaman'a getirdi. Kullanılamayacak dereceye gelen araçların jantlarını ustalıkla eski haline getiren Çalıcı geri dönüşümün en sağlıklı yapıldığı işletmeler arasına girdi.

Çalıcı; “Yıllardır Karaman'da her çeşit yay sektöründe faaliyet yürütmekteyim. Onbinlerce yay çeşidini burada Karaman'da üretiyoruz. Yay çeşitlerinin yanı sıra çelik jant tamiride yapmaktayız. Araçların en dikkat çeken parçalarından biriside jantlarıdır. Biz burada kaza yapmış veya deforme olan jantları yeniden tamir ederek ekonomiye can vermeye çalışıyoruz. Sıfır atık diyerek bütün jantları yeniden kullanıma sunmaya çalışıyoruz. Bir çok jant tekli satılmadığı için bir jantın kırılması veya deforme olması sonucu tüm takımın değişmesi gerekebiliyor. Bir jantın yüzde 10'u civarında bir masrafla biz bu jantları tamir ederek eski haline getirebiliyoruz. Jant tamiri Karaman'da bilinmeyen bir sektör idi. Şimdilerde GİM toptancılar sitesindeki dükkanımıza çok sayıda müşteri gelmeye başladı. Yeniden dönüştürülen jantlar ekonomiye olduğu kadar çevreyede katkı sağlıyor” dedi.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----