Burası 5 yıldızlı otel değil devlet yurdu

Karaman'da bu yıl 740 öğrenci kapasiteli yeni bir erkek öğrenci yurdu daha faaliyete girdi. Yurt konforunun yanı sıra devlete olan maliyeti ile de dikkat çekti.

Reklam
Burası 5 yıldızlı otel değil devlet yurdu
21 Eylül 2019 - 13:29
Reklam

Karaman'ın en büyüğü olan 17 katlı ve 740 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne kiraya verildi. Karaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Piri Reis Öğrenci yurdu B Blok olarak hizmete alınan yurdun aylık 251 bin 600 lira kira bedeli ile kiralanması yapılacakken yapılan pazarlıklar sonucu 146 bin lira bedel ile kiralandığı öğrenildi.

Bu yıl hizmete alınan yurdun Karaman'daki erkek öğrencilerin barınma ihtiyacının önemli bir bölümünü  karşılayacağı öğrenilirken, 10 yıllık sözleşme ile kiralanan yurdun 3 yıl bedelsiz şekilde kiraya verildiği belirtildi.

Karaman'da Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve özel bir şirket tarafından 2016 yılı sonunda yapımı tamamlanan Karaman'ın en büyük öğrenci yurdu bu yıl faaliyete geçti. 4 kişilik odaları ve her kattaki çalışma odaları ile öğrencilere konforlu bir barınma sağlayan yurt engelli öğrencileride unutmadı. Engelli öğrenciler için yapılan özel odalar Karaman'daki bir eksiğide kapatmış oldu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün kira sözleşmesini yapması ile birlikte yeni dönem için öğrenci kayıtlarıda başladı. 740 erkek üniversite öğrencisi bu yıl Karaman'da yeni bir yurda daha kavuşmuş oldu.

10 yıllık sözleşmede 3 yıl ücretsiz

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, yurt binası kiralama işinde yurt binası sahibi olan Karaman Esnaf ve Sanatkarlar odası ve özel bir şirket ile anlaşmaya oturdu. Yapılan 10 yıllık sözleşmede 3 yıllık kira bedelinin bedelsiz olma şartı konuldu.

Sıkı pazarlık yapıldı

Yapılan kira sözleşmesinde Türkiye genelindeki standart öğrenci başı 340 lira kira bedeli uygulanacağı ve bu yurt bedelinin her yıl TEFE-TÜFE oranlarına göre değişeceği maddesi yer alırken, yapılan pazarlıklar sonucu öğrenci başı 197 lira kira bedeli uygulanmasına anlaşıldı. Yapılan pazarlık ile kurum 10 yıllık süreç boyunca 6 milyon lira kara geçirildi.

Recep Şeker kiralanması için devreye girdi

Karaman'da özellikle erkek öğrencilerin barınma konusunda zorluk çektiğini tespit eden AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker yeni binanın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından kiralanmasına ön ayak oldu. Şeker'in devreye girmesi ile birlikte kiralanan yurt bu yıl hizmete açıldı.

Hizmete açılan yeni yurt ile birlikte Karaman'da üniversite okuyan öğrencilerin barınma sorunu neredeyse kökten çözüme kavuştu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----