Bu kez ÇED istendi

Karaman'ın Karalgazi köyüne kurulması planlanan yeni mermer ocağı bu kez ÇED engeline takıldı.

Reklam
Bu kez ÇED istendi
27 Kasım 2019 - 11:42
Reklam

Karaman'ın Karalgazi köyüne kurulması planlanan yeni mermer ocağı için ÇED raporu şartı koyuldu. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından bölgede mermer ocağı başvurularının son dönemde artmasından dolayı kurulması planlanan tesisler için çevresel etki değerlendirilmesi gereklidir kararı verildi. Geçtiğimiz aylarda faaliyetine başlayan mermer ocağı için ÇED raporu gerekmez kararı verilmiş ve firma çalışmalarına başlamıştı. Köylülerin tepkisi ve artan talepler ÇED raporunu zorunlu kıldı.

Karaman'ın Kazımkarabekir İlçesine bağlı Karalgazi köyünde Telmar Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından N30AD paftasında bulunan 201901336 ruhsat numaralı mermer arama faliyeti ve mermer ocağı projesi için hazırlanan ve E-ÇED sistemi üzerinden Karaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilen proje tanıtım dosyası incelemeye alındı. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilen dosya incelendikten sonra ÇED raporu gereklidir kararı verildi.

MERMER OCAĞI BAŞVURULARI ARTTI

Karaman Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen kararda Karalgazi köyü civarında mermer ocağı işletmeciliği başvurularının artmasından dolayı bölgede önemli çevresel etkilerin olabileceği görüşü oluşarak ÇED yönetmeliğinin 17'nci maddesi gereğince bu proje için çevresel etki değerlendirilmesi gereklidir kararı verildi.

ÇED GEREKMEZ RAPORU İLE FAALİYETE BAŞLADI

Geçtiğimiz aylarda “Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesine bağlı Karalgazi Köyü Alatepe mevkinde 192 ada 1 parsel sayılı maliye hazinesi adına kayıtlı bulunan, taşınmazda; Karaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ÇED gerekli değildir kararı üzerine işletme izni ve iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilen, Antalya Merkezli Dekart Madencilik Ltd.Şti'ne ait mermer sahasında şantiye çalışmaları ve mermer çıkarma ön çalışmalarına başlandı.

11 KÖY TOPLANIP EYLEM YAPTI

Şantiyede çalışmaların başlaması ile birlikte durumdan haberdar olan köylüler alanın 1'inci sınıf tarım arazisi olduğunu hatırlatarak ÇED gerekli değildir kararına tepki gösterdi. Ruhsat verilen mermer sahasının ruhsatının iptal edilmesini isteyen 11 köyde yaşayan vatandaşlar geçtiğimiz 23 Eylül'de Karalgazi köyünde toplanarak eylem yaptı.

Eylemde konuşan Karalgazi köyü muhtarı Ali Küçük; “Mermer üretimi bu bölgede sınırlı olup, 1-2 yıllık süreçte bitecek bir kaynak olup, mermer üretiminden elde edilecek gelirin binlerce katı bir gelirin yok edilmesi ve tarımsal faaliyetlerin, sekteye uğratılması, engellenmesi ve yok edilmesi düşünülemez. Buna hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz. Bu bölgede mermer ocakları ve diğer maden ocaklarına-taş ocaklarının açılması, üstün kamu yararı ve bölge insanının çıkarlarına ve ülke çıkarlarını aykırıdır.

Bölgede açılacak mermer ocakları, maden ocakları her bir taşın kayanın içerisindeki otları, böcekleri yok edecek, ekolojik dengeyi, bozarak tarumar edecektir. İnsanlık tarihinde bu güne kadar gelmiş geçmiş hiçbir uygarlığın dokunmadığı ve özenle koruduğu, eşsiz doğayı ve tarım arazilerini yok edecektir. Hayvanlarımızın otladığı tepeler, meralar bitecek bir faaliyet için yok edilecektir. Tepeler ve bölge moloz yığınları ile dolacak doğada yetişen binlerce endemik bitki, hayvan varlığı yapısı ve flora yapısı yok edilecektir. Hayvancılığımız can çekiştiği bir dönemde otlaklarımız ve meralarımız yok edilecektir. İşletme izni alanındaki kayaların altında bulunan su rezervi ve havzası kirletilecek ve yok edilecektir. Ovada bulunan su kuyularında ciddi su kaybı oluşacaktır. Köyümüzdeki içme suyunu besleyen kuyularda olumsuz etkilenecek, kirletilecek ve yok edilecektir. Binlerce yıllık süreçte oluşan tarım arazi sahiplerinin ve bölge insanının mermer ocakları sürecindeki idari işlemlerden hiçbir bilgisi olmadan işlerin yürütülmesi ve söz sahibi olmaması hukuken düşünülemez.
Dünyada nüfus artışı ve bu artış hızıyla yeterli gıdaya ulaşılmasının gittikçe zorlaşması ve tarım arazilerinin su kaynaklarının ve rezervlerinin, çevrenin öneminin gittikçe arttığı bu dönemde tarım arazilerini ve çevreyi korumak milli bir görevdir. Çevre Kanunu bu amaçla konulmuş bir yasadır. Bu yasanın amaçlarını yok edecek şekilde hukuksuz ve haksız faaliyet yürütülmesi mümkün değildir.  Biz bölge insanı olarak sormak istiyoruz. 1555 kişi 140.000 dekar 1'inci sınıf tarım arazisi insan yaşamı sürdükçe yapılacak tarımsal üretim ve faaliyetler mi önemli 1-2 yıl içerisinde bitecek mermer üretimi mi önemli. Bir bölgenin ve 1555 insanın yaşamı mı önemli iki kişinin sağlayacağı mermer rantı mı önemli. Verimsiz bozkıra döndürülmüş topraklarımızın magnezyum, kalsiyumla kaplanmış tarım üretiminin yok edilmiş yeraltı suları ve havzaları kirletilmiş yok edilmiş hayvancılık üretiminin sona erdirilmiş, hayvan varlığı ve flora yapısı yok edilmiş bu bölge insanı olarak bizler hayatımızı nasıl sürdüreceğiz çocuklarımızın geleceğini nasıl sağlayacağız. Nasıl sağlıklı tarım ürünleri üreteceğiz.

Bölgemizde ve tarım faaliyetlerin sürdürüldüğü tüm bölgelerde mermer maden taş ocağı faaliyetlerinin ve izinlerinin sonlandırılmasını istemekte ve bu çalışmaların sonlandırılmasını istemekteyiz. Bu konuda her türlü mücadeleyi yasal sınırlar içerisinde sonuna kadar yürüteceğiz. Bu konuda kararlıyız.” dedi.

GÖZLER ÇIKACAK OLAN ÇED RAPORUNDA

Köylülerin eylemleri o zaman başarıya ulaşamamış mevcut verilen ruhsat iptal edilmemişte olsa yeni kurulacak olan mermer ocaklarının önüne geçilmiş oldu. Şimdi gözler yeni kurulması planlanan mermer ocağının ÇED raporuna çevrildi.

Muammer Şen, Karaman

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----