MEVLÜT AKGÜN

MEVLÜT AKGÜN

(d. 10 Ekim 1966, Çatak, Karaman), Türk hukukçu ve siyasetçidir. Akgün TBMM'de 22. dönem, 23. dönem ve 24. dönemlerde Karaman ilinden Milletvekili seçilerek görev yapmıştır.


10 Ekim 1966 tarihinde Karaman'ın merkez köylerinden Çatak'ta dünyaya gelmiştir. Babasının adı Mustafa ve annesinin adı Ayşe olan Akgün, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Daha sonra serbest avukatlık yapan Akgün, Karaman Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Karaman Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 22. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevini yapmıştır. Akgün, evli ve 3 çocuk babasıdır. Akgün Adalet ve Kalkınma Partisi tüzüğü gereği, üç defa üst üste parlamentoya seçildiği için, medyaya göre son dönem vekillik görevini yapmaktadır.
2013 yılında Akgün, bağlı bulunduğu siyasi parti olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin dershanelerin kapatılması ile ilgili bir kanun tasarısı TBMM'ye geldiğinde hayır oyu vereceğini açıklamıştır.Bu açıklamadan kısa bir süre sonra, Akgün Ak Parti Genel Merkez Disiplin kurulunca uyarılmıştır.