Reklam
Reklam

Bayram çiftçiler için hükumete seslendi

Karaman Ziraat Odası Başkanı Bayram mısır ekenlerin bu yıl zorlanacağını belirtti.

Editor: Buket Toprak
02 Temmuz 2019 - 18:23 - Güncelleme: 04 Temmuz 2019 - 11:38

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Karaman genelinde yaklaşık 350 bin dekar mısır ekimi yapıldığını ve çiftçilerin bu mahsulden para kazanmak için büyük risk aldığını belirtti. Bayram, artan girdi maliyetleri karşısında bu yıl Mısır üreticisini zor bir yıl bekliyor dedi.

Karaman’da İbrala barajınn tarım sahasının dışında bulunan çiftçilerin derin kuyularla sulama yaptıklarını ve artan enerji fiyatları ile para kazanmanın artık çok zor olduğunu dile getiren Bayram; “Çiftçilerin üretiminden uzaklaşmaması gerektiğini ve bunun için de üreticiye verilen desteğin artırılması gerektiğini belirtti.

Bayram, “Karaman’da suyu az kullanan ürün deseninde üretim yapılmasını sürekli dile getiriyoruz. Son yıllarda buğday, Arpadan para kazanamayan çiftçilerimiz, bu ürünü ekmekten vazgeçerek alternatif ürün olarak Mısır’a yönelmesi ile Karaman’da buğday rekoltesinde düşmeler oluyor. "Devlet hububata verilen destekleri arttırması halinde üreticilerimiz suyu az kullanan maliyeti Mısır’a göre daha az olan hububat üretimine tekrar döneceğini kanaatindeyim” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..