Bayram beklentileri dile getirdi

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram bu yıl 525.000 ton civarında rekolte beklendiğini belirterek bir an önce fiyat açıklamasının yapılması gerektiğini vurguladı.

Reklam
Editor: Buket Toprak
02 Ağustos 2019 - 14:03 - Güncelleme: 05 Ağustos 2019 - 10:50
Reklam

Karaman Ziraat Odası Başkan’ı Mehmet Bayram; Karaman’da yaklaşık 350 bin dekar alana mısır ekimi yapıldığını ve yaklaşık olarakta 525.000 ton civarında rekolte beklendiğini belirtti. 

Bayram “Geçen yıl Mısır fiyatlarının geç açıklandı,  üreticiler mağdur oldu. Ayrıca bu yıl tavuk sektöründe yaşanan krizden dolayı Mısır’da spekülatif hareketler olacağını, bunlara fırsat verilmemesi için Toprak Mahsülleri Ofisinin referans fiyatını erken açıklaması üreticilerimizin faydasına olacağını, diğer yandan üreticilerimizin  geçen yıl Toprak mahsulleri ofisinin açıklamış olduğu 95 kuruş fiyatın üzerine, Bakanlığın buğdayda artış olarak açıkladığı yüzde 30 zammın mısırdada aynı oranlar ile uygulanarak 1.20 - 1.25 kuruş civarında referans fiyatı beklentisi içinde olduklarını belirtti.

Bayram, Ülkemiz özellikle son birkaç yıldır iç ve dış etkiler ile ekonomik sıkıntılar yaşamakta bundan da en çok tarım kesimi olarak  üreticilerimiz etkilenmektedir. Her türlü sıkıntılara rağmen çiftcilerimiz  üretmeye devam etmeye çalışmaktadır. Aşırı maliyet artışından dolayı başta mazot, gübre, ilaç ve enerji fiyatlarındaki gerçekleşen artışların zor bir üretim yılında ayakta durmaya çalışan çiftçilerimizin zarar etmesine sebep olabilir. Aynı zamanda Toprak Mahsulleri Ofisinin fiyatı açıklaması ile piyasalarda oluşacak spekülatif hareketlerin oluşmasının da önüne geçilebilir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..