Başkan Kökes, "Bu oran Cumhuriyet tarihinde ilk"

Karaman'da esnafı sevindirecek olan haber Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Kökes'den geldi.

Reklam
Başkan Kökes, "Bu oran Cumhuriyet tarihinde ilk"
15 Ocak 2020 - 09:26
Reklam

Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Kökes, esnaf kredisinde faiz oranının yüzde 4.5'e düşürüldüğünü belirterek bunun esnafa adete bir can suyu olduğunu söyledi.

Karaman'daki esnaflara müjde veren Kökes esnaf kredi fazilerinin yüzde 4.5'e düşürülmesinin yanı sıra bloke kesintilerinin yüzde 3'ten yüzde 2'ye, masraf karşılığının da yüzde 1.5'tan yüzde 1.25'e çekildiğini belirtti.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE"

2020 yılının atılım yılı olacağını kaydeden Kökes, "Bu yıl yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir büyüme hedefleniyor. Bu büyümeden esnafımız da nasibini alacaktır. Faizlerin düşmesi hem esnafımıza yarayacak hem de ekonomiye canlılık getirecek. Şuan için faiz oranı Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesinde” dedi.

Faizlerin düşmesinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Birliği Genel Başkanı Abdulkadir Akgül ve 20'nci bölge birlik başkanı Mehmet Bayboğan'ın büyük katkıları olduğunu söyleyen Köse bu kredilerle birlikte 2020 yılından umutlu olduklarını söyledi.

2019 yılının esnaflar için bir hayli zorlu geçtiğini belirten Kökes; “Geçtiğimiz yıl esnaf için toparlanma yılı oldu. Alınan tedbirler ve açıklanan ekonomik paketlerle zor dönemi güçte olsa atlattık. Yüzde 8 olan faiz oranı 2 ay önce yüzde 6’ya düşürüldü. Kredi vadeleri 4 yıldan 5 yıla çıkarılırken iptal edilen 6 aylık ödeme periyodu yeniden ödeme seçenekleri arasına alındı.

Biz 2020 yılının atılım yılı olacağını düşünüyoruz. 2019’un son çeyreğinde yaşanan olumlu gelişmeler beklentilerimizi arttırdı. Bu yıl yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir büyüme hedefleniyor. Bu büyümeden esnafımız da nasibini alacaktır. Faiz oranının yüzde 4,5’e düşmesi bu olumlu gelişmelerin bir sonucu. Faizlerin düşmesi hem esnafımıza yarayacak hem de ekonomiye canlılık getirecektir” dedi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----