Reklam

Başkan Akkuş, "Damızlık sığırlarının kesimi önlensin fiyatlar artmasın"

Karaman Süt Üreticileri Birliği Başkanı Süleyman Selim Akkuş, yayınlanan haberimiz üzerine süt fiyatlarındaki artış ve bu konudaki çözüm önerileri ile ilgili açıklamada bulundu.

Reklam
Başkan Akkuş, "Damızlık sığırlarının kesimi önlensin fiyatlar artmasın"
Editör: Ali Dağlı
19 Ocak 2021 - 11:33
Karaman Süt Üreticileri Birliği Başkanı Süleyman Selim Akkuş, yayınlanan haberimiz üzerine süt fiyatlarındaki artış ve bu konudaki çözüm önerileri ile ilgili açıklamada bulundu.
Hayvancılıkta yaşanan sorunlar nedeniyle sektörün giderek daraldığını söyleyen Süt Üreticileri Birliği Başkanı Süleyman Selim Akkuş,Ülkemiz hayvancılığında yaşanan sorunlar gün geçtikçe daha sıkıntılı bir hal almaya başlamıştır. Yetiştiricinin özellikle damızlık sığırını elinden çıkartarak kesime vermesi sektörün daralması, üretimin düşmesi ve hayvan varlığının azalması gibi riskleri beraberinde getirmektedir. Yem girdilerinin aşırı şekilde yükselmesi hayvancılık işletmelerini zor duruma sokarken, işletmeler teker teker kapanma riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Sektörün birçok sorunu varken yüksek girdi maliyetleri ile ürünün ücret dengesinin birbirini karşılamaması yüzünden sektörde daralmalar oluşmaktadır. Bu durumda ulusal bir daralmaya sebep olmaktadır.” dedi.

Akkuş, süt fiyatı belirlenirken üreticinin girdi maliyetleri ve enflasyon etkisi dikkate alınmadığını şu sözlerle vurguladı: “Bilindiği gibi geçmiş yıllarda hayvancılık sektöründe sıkıntılar yaşanmış, yurt dışından et, damızlık sığır, kesimlik sığır ve besilik sığır ithalat edilmiş sorun kısmi olarak çözülmüştü. Fakat sonrasında ithal edilen damızlık sığırlar kesilmiş ve yine başlangıç noktasına dönülmüştür. Canlı ve karkas olarak yapılan ithalatlar ülkemiz cari açığını artırıp kendi üreticimizin de ürününü satamaz hale getirmiştir. Ürünlerinin güncel fiyatlarında artmalar olmazken yem fiyatlarının afaki şekilde yükselmesi sektör açısından bir baskı yaratmaktadır. Özellikle süt fiyatlarının güncel rakamlar altında kalması işletmelerin ekonomik sıkıntıya girmesine ve damızlık sığırların elden çıkartılarak kesime gönderilmesine sebep olmaktadır. Süt fiyatı belirlenirken üreticinin girdi maliyetleri ve enflasyon etkisi dikkate alınmamaktadır. “

SEKTÖRÜ RAHATLATICI ADIMLAR ATILMALI
Damızlık sığırların kesiminin önlenmesi gerektiğinin altını çizen Akkuş, sözlerine şöyle devam etti; “Bu sıkıntılar dönemsel olarak sürekli tekrar ederken ülke ekonomisi üzerine olumsuz etkiler yaratmaktadır. Her ne kadar ülkede hayvan varyetesinin olduğu söylense de yalnız rakamlar üzerinden konuşulmaktadır. Tarım reformunun bir an önce yapılması gerekmektedir. Öncelikle damızlık sığırların kesimini önlenmesi gerekmektedir. Sektörü rahatlatıcı adımlar atılmalı, yapılan destekler spesifik olmamalı uzun vadeli bir yapıda olmalıdır. Yapılan kısa vadeli destekler yalnız günü kurtarmaktan ileriye gidemez. Ülkemizin son zamanlarda tarımdan uzaklaştığı, ürünlerin değerinde gitmediği, ürünlerin girdi maliyetini karşılamadığı düşünüldüğünde tarım ürünlerindeki azalma ülkemizdeki tarım ürünleri üzerine olumsuz etkileyeceği aşikârdır. Üretimin azalması ithalata yöneltir ki, bu da tarım ve hayvancılık üretimi üzerine olumsuzluklar oluşturur.”

Türkiye’nin tarımdan uzaklaşmasının ekonomiyi olumsuz etkilediğini vurgulayan Başkan Akkuş, “Türkiye her ne kadar Sanayi Devrimi gerçekleştiriyor olsa da tarımdan uzaklaşması ekonomi üzerinde olumsuz etkiler çıkartarak sorunları beraberinde getirmektedir. Çiftçiyi destekleyen adımlar atılmalı özellikle şu an büyükbaş hayvan yetiştiricilerine destek olunmalı yem desteği yapılmalı ve süt ve süt ürünlerinin güncel fiyatta alınması konusunda özen gösterilmelidir. Damızlık sığırların elden çıkartılarak kesime verilmesi önlenmeli. Ülkemizdeki damızlık sığır varlığının korunması zaruri ve elzem bir konudur. Tarım ürünlerine destek artırılmalı ve çiftçi bu kritik dönemlerde rahatlatılmalıdır. “diyerek konuşmasına son verdi.


 
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • usta
    1 ay önce
    her üründe retim yapan kişiler ve kurum firmalar hep birlikte, birlik koperatifi kurar ve ürününün fiyatını kendileri belirlerse önce türkiye ve o ürünü üretenler rahatlar ve kazanırlar