Artık Karaman'da ücretsiz yapılacak

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram çiftçiler için toprak analizinin ardık ücretsiz yapılacağını duyurdu.

Reklam
Artık Karaman'da ücretsiz yapılacak
08 Kasım 2019 - 14:30 - Güncelleme: 11 Kasım 2019 - 11:29
Reklam

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram 50 dekarın üzerinde arazi eken çiftçiler için toprak analizlerinin ücretsiz yapılacağını duyrudu. 

Bayram yaptığı açıklamada Karaman Ziraat Odasında hizmet veren, mühendislerden oluşan laboratuvar bünyesindeki toprak numunesi alma ekibi Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri doğrultusunda 50 dekar ve üzeri arazilerden GPS cihazı ile koordinatları belirleyerek toprak numuneleri alacaklarını belirtti. 

Toprak analizlerinin ücretsiz yapılmasının sağlanacağını belirten Bayram, ’’Toprak analizleri ile o toprağın özellikleri belirlenir ve o toprağa verilecek en uygun gübre çeşidine karar verilir. Toprak analizlerine göre verilecek gübre miktarına ve çeşidine karar verilmesi ürün miktarını ve ürünün kalitesini arttırmakta en önemli yollardan birisidir. Bu nedenle de bizde ilimizde ki toprakları daha verimli hale getirebilmeyi amaçladık ve bunu da ancak çiftçimizi toprak analizi konusunda bilinçlendirip ücretsiz toprak analizi desteği sağlayarak gerçekleştirebileceğimizi düşündük.  

Bayram, bu hizmetle Hububat, Mısır, Şeker Pancarı ve her çeşit bitkisel üretimde çiftçilerimizin daha çok verim alması için toprak analizinin önemli olduğunu,  müracaat eden çiftçilerimizin toprağın ihtiyacına göre gübre kullanacaklarını ve gereksiz gübre kullanmaktan kurtularak maliyetleri de azaltacak” dedi.

Ziraat Odasının her zaman çiftçilerin sorunlaruna çözüm odaklı çalışmalar yaptığını dile getiren Bayram hedeflerinin bölgedeki tüm çiftçileri toprak analizi konusunda bilinçlendirmek ve bölgeyi daha verimli tarım topraklarına kavuşturmak olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum