Ağaç tepelerinde sinyal arıyorlar

Karaman'da köylüler ve imam iletişim kurabilmek için ya ağaca yada dağa çıkıyor.

Ağaç tepelerinde sinyal arıyorlar
10 Ekim 2018 - 15:30 - Güncelleme: 12 Ekim 2018 - 12:21
Reklam

Karaman'da Cep Telefonu Çekmeyen Köy diye ünlenen Yarıkkuyu köyünde vatandaşlar iletişim kurabilmek için ya dağa çıkıyor yada ağaç tepelerinde sinyal arıyor. 

Yarıkkuyu köylüleri cep telefonunun çekmemesi den ve GSM operatörlerinin ilgisizliginden sikayetçi.

Yarıkkuyu Köyünde imamlık yapmakta olan Mustafa Karaalp Müftülükten cep telefonuna gelen bilgilendirme mesajlarını okuyabilmek için haftada 2 gün ilçeye gittiğini söyledi. 

Karaalp; ”Ayrancı ilçesine bağlı Yarıkkuyu köyü sakinleri olarak günümüz teknoloji çağında cep telefonu hizmetinden faydalanamamaktayız. En yakın vericinin 6 kilometre ileride. Köy konum itibariyle vadi boyunca kurulu olduğundan çukurda kalıyor ve bu yüzden köy içinde cep telefonları çekmiyor. Konuyla alakalı  köy muhtarlığı veya bireysel olarak gerek resmi, gerek özel her türlü merciye başvurmamıza rağmen bir sonuç alamadık. Üstelik GSM operatörlerine her müracaat ettiğimizde, arıza kaydının alındığı ve gelinip inceleme yapılacağı belirtiliyor.

Bir seferinde gelip köyün yüksek tepelerin de inceleme yapmışlar. Orada da şebekeyi yakalayınca köyde telefon çekiyor şeklinde üst yönetime rapor sunmuşlar. Asıl yerleşimin olduğu yerde telefon çekmemektedir, haberleşme imkanımız bulunmamaktadır. Devlet memuru olarak kurumumdan bir mesaj , bir duyuru gönderiyorlar ben mesajı günler sonra Ayrancı ya gidersem görüyorum. Türk Telekom CEO'su Sayın Paul Doany bey'e kadar ulaştım. Birkaç mail trafiğinden sonra o da ,"birimlerin işleyişine karışmıyorum "şeklinde cevap verdi kenarı çekildi. Yeni bir şebeke istasyonu için 2017 planlama bölgesine dahil olmadığını ,2018'deki bütçe planlamasına da bizim köyün dahil olup olmayacağının meçhul olduğunu bildirdi. Köyümüzde 200' e yakın nüfus yaşamakta.  Köyün yüksek kısımları hariç cep telefonu hiçbir şebekeyi çekmemektedir. Bu konudan çok muzdaribiz. Televizyon ekranlarında devamlı reklamları dönen operatör firmalarının ve yetkililerin bir an önce bizim köyümüzle ilgilenmelerini bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum