2 GÜNLÜK ÇOCUKLARINA FATURA KESİLDİ

Karaman'da bir özel hastane 2 günlük bebek için aileye fatura çıkardı. Faturanın usulsüz olduğunu belirten aile SGK'ya şikayette bulundu.

Reklam
2 GÜNLÜK ÇOCUKLARINA FATURA KESİLDİ
11 Mart 2019 - 19:56
Reklam

Karaman'da bir özel hastanede normal doğum yapan Hatice K. doğumun ardından rahatsızlanan 2 günlük bebeğini yine aynı özel hastaneye getirdi. 4 gün küvez tedavisine alınan bebek için özel hastane fatura çıkardı. Hatice K. usulsüz olduğu iddia edilen faturaya itiraz etti.

Olay Mansur Dede Mahallesinde bulunan bir özel hastanede meydana geldi.

Hatice K. geçtiğimiz 25 Şubat'ta özel bir hastanede kız bebeğini normal doğum ile dünyaya getirdi. 3 kilo 500 gram dünyaya gelen bebek taburcu edildikten 2 gün sora rahatsızlandı. 2 günlük bebek yeniden doğduğu hastaneye getirilerek küveze alındı.

4 gün boyunca küvezde tedavi edilen bebek, tedavisinin ardından taburcu edildi. Bebek taburcu edilirken aileye 4 yüz 70 lira fatura kesildi. 28 güne kadar olan bebeklerden hiç bir hastanede fark kesilemeyeceğini ve bunun kanuna aykırı olduğunu belirten aile fatura bedelini hastaneye ödeyerek, faturaları alıp hastaneden ayrıldı.

Aile Alo 170 hattını arayarak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek hastaneden şikayetçi oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Genel Sağlık Sigortası (GSS) kanuna göre soruşturma başlattı.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamaları gereğince hiçbir hastane gerek yeni doğan yoğun bakımı gerek yenidoğana yapılan cerrahi müdahaleler ve gerekse de aşağıda belirtilen hizmetler için hiç kimseden fiyat farkı isteyemez ifadelerine yer veridli.

HANGİ DURUMLARDA FARK İSTENMEZ?

SGK ile sözleşmesi bulunan, özel hastaneler ile vakıf üniversitesi hastaneleri normal zamanlarda her iş ve işlem için (SGK'nın bizim için bu hastaneye ödediği sağlık hizmet bedelinin) yüzde 90 oranına kadar fark isteyebilmektedir ama aşağıda sıralanan hallerde hiçbir sağlık kurumu ve kuruluşu TEK KURUŞ bile fark isteyemez. Bunlar;

1- Acil servislerde verilen ve SUT eki EK-8 Listesinde yer alan 520.021 kodlu “Yeşil alan muayenesi” adı altında Kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere, acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,

2- Yoğun bakım hizmetleri,

3- Yanık tedavisi hizmetleri,

4- Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),

5-Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri(İlk 28 günlüğe kadar olan bebekler),

6- Organ, doku ve hücre nakilleri,

7- Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,

8- Diyaliz tedavileri, kardiyovasküler cerrahi işlemleridir. Bu iş ve işlemlerden hiç bir şekilde ilave ücret alınamaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----