101 yaşındaki Ahmet Dede'nin sır dolu hayatı

101 yaşındaki Ahmet Yanık, yaşam hikayesini İmaret.com.tr’ye anlattı.  Asırlık çınar, duygu ve düşüncelerini anlatırken derinlere dalan gözleri ile geçmişe olan özlemlerini dile getirdi.

101 yaşındaki Ahmet Dede'nin sır dolu hayatı
29 Temmuz 2021 - 17:20
101 yaşındaki Ahmet Yanık, yaşam hikayesini İmaret.com.tr’ye anlattı.  Asırlık çınar, duygu ve düşüncelerini anlatırken derinlere dalan gözleri ile geçmişe olan özlemlerini dile getirdi.
Genç iken yaşadıkları durumları gözlerinde canlanarak anlatan ve eskiye özlem kokan anlatımıyla bugünün nesline tavsiyelerde bulunan Ahmet Dede, gençliğinde birçok meslekle uğraştığını ve azimle çalışarak bugüne geldiğine vurgu yaptı.
Ahmet Dede, hayat hikayesini şu şekilde anlatmaya başladı: “Konya’nın Hadim ilçesinde doğdum. Üvey annemle birlikte yaşıyorduk. 1946’da askere gittim. 2 ay Trakya’da, 4 ay İstanbul Silivri’de, 40 ay Erzincan’da olmak üzere tam 4 yıl askerlik yaptım. Döndüğümde üvey annemle anlaşamadığımız için Karaman’a kaçtım geldim. Benim hiç kardeşim yok. 2 kız kardeşim vardı ben Karaman’a geldikten sonra ölmüşler. Şu anda 1 oğlum 2 kızım var. Hapsini okuttum ve evlendirdim.”

“ATATÜRK’Ü ÇOK DEFA GÖRDÜM”

101 yaşındaki Ahmet Yanık, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü çok defa gördüğünü, konuşma fırsatı bulduğunu ve duygularını anlattı.
Halit Dede, “Atatürk’ü çok defa gördüm. Birinde Ankara’da gördüm ve konuşma fırsatı buldum. Yanına gittim. Orada 3, 5 kişi daha olduğu için biz fazla konuşamadık. Bana bir şeyler söyledi. Fakat geçmiş gün hatırlayamıyorum. O zamanlarda Ankara ve Konya’ya çok gelirdi. Mekânı cennet olsun. Çok iyi bir adamdı onu çok seviyorum.” diyerek duygularını aktardı.

“KARAMAN’A İLK DÜĞÜN SALONUNU BEN YAPTIRDIM”

Karaman’a ilk defa düğün Salonu’nu kendisinin yaptırdığını söyleyen Yanık, sözlerine şöyle devam etti: “Karaman’a kaçıp geldiğimde birçok meslekle uğraştım. Uzun yıllar halıcılık yaptım. Mut’ta 10 yıl yaşadım. Orada bir halı dükkanım vardı. Türkiye’nin her yerini kezdim. Çerçilik bile yaptım. Bunların dışında Karaman’dan Hacca insanları götürdüm getirdim. Hac vazifesini yerini getirmek isteyenleri 8 sene boyunca araba ile hacca götürdüm getirdim. O yıllarda Karaman’da hiç düğün salonu yoktu. Karaman’a ilk düğün salonunu ben yaptırdım. Adı Yanıklar Düğün Salonu idi. Şu an ki oturdum evin yerindeydi. Sonradan buraya ev yaptırdım.”
Ahmet Dede’nin dikkatimizi çeken bir noktası ise, evinin alt kısmında kendine ait küçük bir alanının olması. Bu küçük odayı kendine göre nostaljik eşyalarla döşemiş ve gününün neredeyse büyük bir kısmını burada geçiriyor. Duvarda asılı olan ve yerdeki kilimler halıcılık yaptığı dönemlere ait olması ise dikkatimizi çekiyor.

 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum