1.5 yaşına kadar dijital nesne ile teması engelleyin

Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dilci, dijital bağımlılık konusunda bazı ailelerin türlü bahanelerle çocuklarına engel olmadıklarını söyledi. Doç. Dr. Dilci, “Tüm dünyada kabul edilmiş bir durum vardır ki o da dijital oyun...

Reklam
1.5 yaşına kadar dijital nesne ile teması engelleyin
07 Haziran 2019 - 09:34
Reklam

Dilci, son zamanlarda dijital oyunların yararlarına dönük bazı haberlerin görüldüğünü hatırlatarak şunları söyledi:

UYUŞTURUCUYA BENZER ETKİ

“Dijital oyunlar, çocukları oyunda tutabilmek için basit tekniklerle kendilerini takibe zorluyor. Bu durum çocuğun düşüncesine ket vuruyor. Çocuklarda hem yaşam kalitesini düşürüyor hem de zekâ gelişimini olumsuz etkiliyor. Ekran bağımlılığı çocukların aileleri ile olan ilişkilerini uyuşturucu madde kullanımındaki etkilere benzer şekilde olumsuz etkiliyor. Bazı aileler dijital bağımlılık noktasındaki tehlikelere karşı duyarsız davranıyor.
Aileler özellikle ergenlik döneminde çocuğun dürtüselliği konusunda onlara zarar vereceğinden korkar ve kendince oluşturduğu bahanelerle onlara karşı koyamazlar. ‘Çocuğum tutkulu bir şekilde dijital nesnelerle oynuyor, belki de ilerde dijital oyun yazılımcısı olur’, ‘Dışarıda içki içip kötü alışkanlıklar edineceğine evde oyunla meşgul oluyor’, ‘Oyun için dışarıya gideceğine evimizde oynasın’, ‘Aslında oynadığı oyunlar onun eleştirel düşüncesini geliştirmekte dikkat süresini arttırmakta’ gibi bahaneler üretiyorlar.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----